Կապան համայնքի Եղվարդ գյուղում օգոստոսի 13-ին հյուրընկալվել էին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի ուսանողները և դասախոսները, ինչպես նաև Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի աշակերտներ՝ արմատներով եղվարդցի՝  քույր և եղբայր Շահանե և Գագիկ Գասպարյանները, Մերուժան Ավանեսյանը, Աննա Ժամկոցյանը: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո սահմանամերձ դարձած գյուղում նման նախաձեռնություններն առավել քան կարևորվում են:
Համերգը կրում էր «Արվեստը՝ գյուղերին» խորագիրը և սկսվեց Կապանի հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանի՝ օրվա խորհուրդը կարևորող խոսքով, ինչպես նաև Տերունական աղոթքով: Առաջինը հնչեց Ֆրանց Շուբերտի «Մենուետ» ստեղծագործությունը՝ քոլեջի դասախոսներ Յուրի Բաղդասարյանի (ջութակ) և Աշոտ Խաչատրյանի (թավջութակ) կատարմամբ: Այնուհետև հայկական ժողովրդական,  հայ և արտասահմանցի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարմամբ հանդես եկան քոլեջի շնորհալի ուսանողները և դասախոսները:
Համերգը երկու մասից էր բաղկացած, ընդմիջմանը ներկաները ծանոթացան դահլիճի ճեմասրահում բացված, արմատներով եղվարդցի Արսեն Սարգսյանի լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսին, որտեղ Եղվարդի վաղվա օրն էր՝ գյուղի մանուկները: Այդ ընթացքում քոլեջի սովորողներով համալրված նորաստեղծ «Նապատ» նվագախումբը ժողովրդական մեղեդիներ ու երգեր էր հնչեցնում:
Համերգի երկրորդ մասում հնչած ստեղծագործությունները ևս ճաշակով էին ընտրված: Մնում է ավելացնել, որ վերջում  հնչեցին Կոմիտասի «Հաբրբան» և «Վաղարշապատի պար» ստեղծագործությունները՝ Սարգիս Ասլամազյանի մշակմամբ:
Եղվարդցիները ակնհայտ  երախտապարտ էին Կապանի արվեստի քոլեջի կողմից կազմակերպված մշակութային նման «արշավի» համար և իրենց վերաբերմունքն արտահայտեցին շնորհակալական անկեղծ խոսքերով: