Աշխարհի երկրները կքննարկեն համաճարակի դեմ պայքարի գլոբալ համաձայնագիրը 2022 թվականին. ԱՀԿ տնօրեն
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Հեբրեյեսուսը ասել է, որ երկրները կսկսեն բանակցել 2022 թվականին համաճարակի դեմ պայքարի գլոբալ համաձայնագրի շուրջ, որը կուժեղացնի կառավարման և ֆինանսավորման մեխանիզմները: Այս մասին նա հոդված է հրապարակել:
«Մենք պետք է կառուցենք առողջապահական անվտանգության ավելի ուժեղ համակարգեր ամբողջ աշխարհում: 2022 թվականին երկրները կսկսեն բանակցել համաճարակի դեմ պայքարի գլոբալ համաձայնագրի շուրջ, որը կօգնի ամրապնդել կառավարման և ֆինանսավորման մեխանիզմները, ինչպես նաև աշխարհում առկա համակարգերն ու գործիքները: Անհրաժեշտ է համաճարակների կանխարգելում, դրանց նախապատրաստում, հայտնաբերում և արագ արձագանքում»,- ասել է ԱՀԿ ղեկավարը։
Նա նաև կարծում է, որ բոլոր երկրները պետք է ներդրումներ կատարեն առողջության առաջնային պահպանման համակարգի ամրապնդման համար։ Նրա խոսքով՝ հենց այս համակարգն է ընկած առողջապահական ծառայությունները բոլորին հասանելի դարձնելու հիմքում։