Աշոտ Մինասյանը՝ նոր միջնորդ «Սասնա ծռեր»-ի եւ իշխանությունների միջեւ
«Սասնա ծռեր» խմբավորման եւ իշխանությունների միջեւ բանակցությունները շարունակվում են:
Միջնորդի դերում է «Սիսական» ջոկատի հրամանատար, Արցախյան պատերազմի վետերան Աշոտ Մինասյանը, ով վայելում է եւ՛ «Սասնա ծռեր»-ի, եւ՛ իշխանությունների վստահությունը:
Մինչ այդ միջնորդի առաքելությունը կատարում էր Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Վիտալի Բալասանյանը:
Աշոտ Մինասյանի հետ վերջին անգամ հեռախոսազրույց ունեցանք հուլիսի 24-ի առավոտյան, երբ դեռ չէր ստանձնել միջնորդի դերը: Նա քաջատեղյակ էր բանակցությունների ընթացքին եւ մտահոգ էր ստեղծված իրավիճակով:
«Քանի դեռ հանգույցը չի լուծվել՝ չեմ կարող վերադառնալ Սյունիք», - ասաց Աշոտ Մինասյանը մեր զրույցի ընթացքում:
Հուլիսի 17-ից Աշոտ Մինասյանի հետ քանիցս հեռախոսով քննարկել ենք մայրաքաղաքում ստեղծված ծանր կացությունը: Հատկապես մերժում էր պատանդառությունը եւ պատրաստակամություն հայտնում դիմել ծայրահեղ քայլի՝ անձամբ փոխարինել պատանդներին, միայն թե իրեն հնարավորություն տան, միայն թե նրանք անվնաս ազատ արձակվեն:
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Մինասյանը մեծ հեղինակություն է վայելում սիսիանցի ազատամարտիկների շրջանում:
Արցախյան գոյամարտում՝ 1993թ. օգոստոսի 30-ին, կորցրել է կրտսեր եղբորը՝ 23-ամյա Աղվան Մինասյանին:
2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ եւ հաջորդած օրերին, սիսիանցի կամավորականների գլուխ անցած, գտնվում էր ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի Մատաղիսի դիրքերում՝ իր երկու որդու հետ միասին:
Դժվար է կանխատեսել, թե ինչ արդյունք կտա Աշոտ Մինասյանի առաքելությունը: Բայց վստահ ենք, որ ոչ մի վայրկյան նրան չեն լքի պատասխանատվությունն ու ողջամտությունը, որ նա կգործի ամենայն ազնվությամբ ու անկեղծությամբ եւ ամեն ինչ կանի, որ Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանն արդեն իսկ վնասած զինված միջադեպը հնարավորինս արագ եւ անարյուն լուծում ստանա:
25 հուլիսի 2016թ.