Վերջին դասը` կյանքի նոր շրջափուլ թեւակոխելու սկիզբ
Մայիսի 22-ին հանրապետության 1400 դպրոցի շուրջ 25000 շրջանավարտի համար                   հնչեց վերջին զանգը: Ապագայի մեծ հույսերով, վստահ քայլերով կյանքի նոր շրջափուլ թեւակոխելու միտումով շրջանավարտները հրաժեշտ տվեցին դպրոցին:
Վաղ առավոտից ամենուրեք միայն հնչում են բարեմաղթանքներ, երախտիքի խոսքեր ուսուցիչներին, ծնողներին:
Մեր օրերում փոխվել են բարքերը, ուսուցիչներին ողջունելու ձեւերը, նախապատրաստական աշխատանքները դարձել են ազգուտակի քննարկման առարկա: Բայց այդ ամենն էլ իր գեղեցկությունն ու հմայքն ունի, եթե չափի մեջ է լինում, համեստության սահմաններում: Նոր հագուստ, կոշիկ, սանրվածք, բացիկներ, ծաղիկներ, դասարանի ձեւավորում եւ մի շարք նախատեսված եւ չնախատեսված ծախսեր: Դե, բնական է, որ ծնողներն ամեն հնարավորն անում են իրենց երեխայի համար այդ օրը տոն դարձնելու՝ շատ հաճախ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, «կաշվից դուրս գալով»: Ինչեւէ, այդ ամենն արդեն կարծես անցյալում է, եւ շրջանավարտների ուրախ տրամադրությամբ համակվել էին բոլորը` յուրաքանչյուրը մտովի վերհիշելով իր վերջին զանգը:
Անկախ դպրոցների աշակերտների թվից` վերջին դաս կազմակերպվել էր բոլոր դպրոցներում: Վերջին դասի խորհուրդն էր դպրոցական առաջին քայլերից մինչեւ վերջին զանգի ղողանջը վերհիշելը, անցած ճանապարհն արժեւորելը:
«Վստահ եմ, որ դուք միշտ բարձր եք պահելու սյունեցու պատիվը, եւ մենք ձեր նվաճումներով հպարտանալու դեռ շատ առիթներ ենք ունենալու: Սյունեցին անպարտելի է ոչ միայն զենքով, այլեւ գրչով ու մտքի ուժով, ոգու ամրությամբ», - մասնավորապես նշվել էր Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի ուղերձում:
Համայնքապետների, զինվորականների, ուսուցիչների ցանկությունը շրջանավարտներին առողջ, հաջողակ ու երջանիկ տեսնելն է, ուսումնառության տարիներին ձեռք բերած գիտելիքները մեր երկրի բարօրությանն ու արժանապատվությանը ծառայեցնելը: