Այդ մարդը վերջնահաշվարկ է արել առողջ մտածելակերպի հետ. Հովնան Սրբազանը՝ Փաշինյանի մասին
Եկեղեցու վարկանիշը չեն կարող վնասել, եկեղեցու վարկանիշն ավելի բարձրանում է, բայց եկեղեցին խոցվում է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գուգարաց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը՝ խոսելով Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու դեմ դուրս եկած 10 եպիսկոպոսների մասին։
«Բայց եկեղեցին ինչքան էլ խոցվի, եկեք նայենք, որ դա աստվածաբանորեն Քրիստոսի մարմինն է։ Եկեղեցին երբեք չի կարող տուժել, բայց եկեղեցու առաքելությունը կարող է տուժել։ Նման դեպքերում եկեղեցին միշտ զորանում է»։
Նա ասաց, թե վստահ է՝ իր սուբյեկտիվ կարծիքով, նրանք ճնշումների տակ են.
«Ի՞նչ է նշանակում մեկ օր առաջ ուրիշ բան ասել, իսկ հետո՝ լրիվ այլ։ Նրանց հետ զրուցելու առիթ չեմ ունեցել և չեմ էլ ուզում։ Մայր Աթոռում սնված մարդը չէր կարող նման բան անել»։
Դիտարկմանը, թե Փաշինյանն այսօր «աղանդավորներ» է անվանել կաթողիկոսին և նրա կողմնակից հոգևորականներին՝ Հովնան Սրբազանն արձագանքեց.
«Այդ մարդը վաղուց դադարել է բանական մտածելուց, ինքը վերջնահաշվարկ է արել առողջ մտածելակերպի հետ։ Այդ մարդու ասածներին ինչպե՞ս կարելի է գնահատական տալ»։