«Այն օրվանից, երբ գնացի...»
Հունվարի 11-ին Գորիսում` ՀՀԿ-ի մարզխորհրդի նախագահ Սուրեն Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել հանդիսույթ` նվիրված Ամանորին եւ Սուրբ ծննդին: ՀՀԿ շրջանային կազմակերպության ներկայացուցիչներից բացի հանդիսույթին մասնակցում էին համայնքների ղեկավարներ, հանրակրթական դպրոցների տնօրեններ, առողջապահական հաստատությունների ղեկավարներ, զինվորականներ, երկրապահներ, տնտեսվարող սուբյեկների ղեկավարներ, հասարակական կազմակերպությունների եւ կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիսույթը, որ անցավ քաղաքի մշակույթի հիմնարկների ակտիվ մասնակցությամբ, ըստ էության, որոշակի ազդեցություն կունենա շրջանի առաջիկա քաղաքական անցուդարձի վրա:
Մասնավորապես` տարվա առաջին կեսին տեղի կունենա Գորիսի քաղաքապետի ընտրություն, եւ, դատելով միջոցառման հանդիսավոր ու ջերմ մթնոլորտից ու մասնակիցների թվից (մոտ 300 մարդ էր մասնակցում), կարելի է ենթադրել, որ գորիսյան հանրության մեծամասնությունը թույլ չի տա քաջարանյան կլանին` Գորիսում ունենալու գրպանային քաղաքապետ:
Սյունիքի մարզպետարանը լուրջ ջանքեր էր գործադրել (նույնիսկ սպառնալիքներ հնչեցրել գյուղապետերի ու դպրոցի տնօրենների հասցեին) ՀՀԿ մարզխորհրդի նախաձեռնած հանդիսույթը խափանելու համար: Վահե Հակոբյանն անգամ խնդրել էր ՀՀԿ ղեկավարությանը` կասեցնելու Սուրեն Խաչատրյանի ձեռնարկումը: Բոլոր այդ հակաքայլերը, սակայն, արդյունք չէին տվել: Հանդիսույթին եկել էին անգամ մարզպետարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: