Այս գործընթացները ցույց են տալիս, որ Բաքվում կայացած դատավարությունները ձևական էին և բազմաթիվ խախտումներով
Բաքվի կողմից հայ գերիների վերադարձը քաղաքական գործընթաց է, ոչ թե իրավական։ Lragir.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը երեկ հայտնեց, որ սեպտեմբերի 8-ին ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին վերադարձրել է հինգ հայ ռազմագերիների: Նրանից 4-ը Շիրակի մարզից են։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից մոտ մեկ ամիս անց հայկական վերահսկողության տակ մնացած Հադրութի Նոր Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերից գերեվարվել էր 62 հայ զինծառայող, ովքեր Շիրակի մարզից էին։ Բաքվում կայացած կեղծ դատավարությունների արդյունքում նրանք դատապարտվել էին ազատազրկման։
Արա Ղազարյանի խոսքով՝ սա ցույց է տալիս, որ իրականում քաղաքական գործընթաց է, ոչ թե իրավական։ «Իրավական գործընթացը ծառայեցնում են քաղաքական գործընթացին։ Եթե նկատել եք, այնտեղ իրենց բարձրագույն ատյանը մեղմացրել է պատիժը։ Բնականաբար, դա չի բխում իրավական պահանջներից, այլ բխում է քաղաքական պահանջներից։ Դատարաններին քաղաքական պատվեր է իջեցվել, որպեսզի հինգ հոգու պատիժը մեղմացնեն այնքան, որ հավասարեցվի արդեն կրած պատժի չափին, և նրանք ազատ արձակվեն։ Մի բան, որը սովորաբար արվում է այն դեպքում, երբ քաղաքական պատվեր է իջեցվում դատարաններին»,- ասաց նա։
Ըստ Արա Ղազարյանի՝ այս գործընթացները ցույց են տալիս, որ Բաքվում կայացած դատավարությունները ձևական էին և բազմաթիվ խախտումներով, դրանք քաղաքականացված դատավարություններ են։ Փաստաբանի խոսքով՝ հայ գերիների վերադարձի գործընթացը շարունակական է լինելու։