Այս տարվա սեպտեմբերին ԼՂ-ում զոհված ռուս խաղաղապահներին նվիրված հուշարձան է բացվել
Լեռնային Ղարաբաղի Ճանկաթաղ բնակավայրի շրջանում ՌԴ խաղաղապահներին տեղափոխող մեքենան գնդակոծության էր ենթարկվել, ինչի հետևանքով ավտոմեքենայում գտնվող ռուս զինծառայողները մահացել էին։
Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման տարածքում ռուս խաղաղապահի օրվան նվիրված բացվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին զոհված ռուս խաղաղապահների հիշատակին նվիրված հուշարձան:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 20-ին ՌԴ ՊՆ–ն հայտնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի Ճանկաթաղ բնակավայրի շրջանում ՌԴ խաղաղապահներին տեղափոխող մեքենա է գնդակոծության ենթարկվել, ինչի հետևանքով ավտոմեքենայում գտնվող ռուս զինծառայողները մահացել են։
Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ զոհված 5 խաղաղապահների թվում է եղել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի տեղակալ, առաջին կարգի կապիտան 52-ամյա Իվան Կովգանը։
50 տարի է անցել այն օրից, երբ Խորհրդային Միությունն առաջին անգամ խաղաղապահական առաքելություն է իրականացրել Եգիպտոսում՝ հետևելով Սուեզի ջրանցքի շուրջ իրավիճակին:
Դա 1973թ-ի նոյեմբերի 25-ին էր, և այդ օրը համարվում է ռուս խաղաղապահների օր: