Մասնագետները հերքում են վարակված ծիրանի բերքի առկայության մասին լուրերը
Հայաստանի Հանրապետությունում սնկային հիվանդություններով վարակված ծիրանի բերք չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ոլորտի մասնագետները:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության խորհրդատվության վարչության մասնագետ Սիմոն Ասատրյանի խոսքով՝ այս հարցով խուճապի մատնվելու խնդիր չկա:
«Այն ֆերմերը, որը հետևել է մասնագետների խորհրդին, այն ֆերմերը, որը հիվանդությունների և վնասատուների դեմ աշխատանքները կատարել է ճիշտ ժամանակին, նրա բերքը բարձր որակի է»,- ասաց Ասատրյանը:
Գյուղատնտես, բույսերի պաշտպան Կարեն Գաբրիելյանի խոսքով՝ սպառողները նույնպես կարող են չանհանգստանալ, որովհետև վարակված բերքը շուկայում չի հայտնվի:
«Եթե խնդիր լինի, այդ ապրանքը շուկա չի հասնի: Սպառողը այդպիսի ապրանք գնելու կարիք չի զգա»,- նշեց Գաբրիելյանը:
Ֆերմերներին անվճար խորհրդատվություն տրամադրող «ՇԵՆ» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Նվարդ Շահմուրադյանը նշեց, որ ծիրանի արտահանման հետ կապված ևս խնդիրներ չեն առաջանա:
«Որակի առումով ևս խնդիր չենք ունենա արտահանման հետ կապված: Մենք նորից կարտահանենք որակյալ, համեղ և քաղցրահամ ծիրան»,- ասաց Շահմուրադյանը:
Վերջին օրերին տեղեկություններ են տարածվում, որ ծիրանի այգիներում անհայտ հիվանդություն է տարածվել, որը փչացնում է բերքը: