Այսօր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արք. Մարտիրոսյանի ծննդյան օրն է
Մարտի 20-ը Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի ծննդյան օրն է։ Սրբազանը դառնում է 66 տարեկան:
Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը ծնվել է 1954թ․ մարտի 20-ին, Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում։ 1966 թվականին Մարտիրոսյանների ընտանիքը տեղափոխվել է Երևան։ 1971 թվականին ավարտել է Երևանի թիվ 122 ֆիզիկա-մաթեմատիկական թեքումով հատուկ դպրոցը։ 1971-1972 թվականներին սովորել է Երևանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի էլեկտրա-տեխնիկական բաժնում, որից տեղափոխվել է Բրյուսովի անվան օտար լեզուների համալսարան՝ այն ավարտելով 1976 թվականին։ Ուսումնառությունից հետո ռուսաց լեզու և գրականություն է դասավանդել Եղեգնուտ գյուղում։ Այնուհետև զինծառայության է զորակոչվել սովետական բանակ։ 1978-1980 թվականներին աշխատել է Արդյունաբերության Նախարարությունում։ 1980 թվականին ընդունվել է Սուրբ Էջմիածնի հոգևոր ճեմարան, 1984 թվականին գերազանց առաջադիմությամբ ավարտել է այն։ 1983 թվականին ձեռնադրվել է սարկավագ, 1985թ․՝ կուսակրոն քահանա։ 1987 թվականին ստացել է Աստվածաբանության դոկտորի աստիճան։ 1987 թվականին նշանակվել է Ս. Հռիփսիմե վանքի վանահայր։ 1987 թվականի ապրիլ ամսին ստացել է Վարդապետի, 1988 թվականին՝ Ծայրագույն Վարդապետի աստիճան։ 1988 թվականի նոյեմբերին ձեռնադրվել է եպիսկոպոս։ 1989 թվականի մարտին Պարգև եպս. Մարտիրոսյանը նշանակվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ։ 1999 թվականի մայիսի 29-ին ձեռամբ Նորին Սրբություն Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Պարգև սրբազանին շնորհվել է արքության պատիվ։
Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը 3 աշխատությունների և բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է։ Պարգև սրբազանը նաև հանդիսանում է Հայաստանի «Շոտոկան Կարատեի Ֆեդերացիայի» պատվավոր նախագահը։
Պարգև սրբազանն «Արցախի հերոս» է։ Պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար», «Վաչագան Բարեպաշտ», «Գրիգոր Լուսավորիչ», «Մարշալ Բաղրամյան» և այլ մեդալներով ու շքանշաններով։