ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց համաներում հայտարարելու մասին նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Նախագիծն ընդունվեց ԱԺ-ի հոկտեմբերի 31-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 72 պատգամավոր, դեմ և ձեռնպահ չկար:
Օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցումն ու քվեարկությունը կանցկացվեն նոյեմբերի 1-ին:
«Էրեբունի-Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակի եւ Հայաստանի առաջին Հանրապետությանանկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներումհայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսված է համաներում հայտարարելուարդյունքում պատժից ազատելառավելագույնը երեք տարի ժամկետով ազատությունից զրկելուհետ կապված պատժի դատապարտված   այն անձանցորոնց նկատմամբ պատիժըպայմանականորեն չի կիրառվելկամ պատժի կրումը հետաձգվել է,  ազատությունից զրկելուհետ չկապված պատիժների դատապարտված անձանցհամաներում հայտարարելուարդյունքում պատժից ազատել առավելագույնը վեց տարի ժամկետով ազատազրկմանդատապարտված՝ 1) առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամներին 2) սույն օրենքն ուժի մեջմտնելու օրվա դրությամբ հղի կանանց 3) սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ երեքկամ ավելի անչափահաս երեխա ունեցող անձանց 4) սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվադրությամբ մինչեւ երեք տարեկան երեխա ունեցող անձանց.5) 60 տարին լրացած անձանցՕրենքը կտարածվի հանցագործությունը մինչեւ 18 տարին լրանալը կատարած այն անձանցվրաորոնք նախկինում դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար ազատությունիցզրկելու հետ կապված պատիժ չեն կրել կամ կրել ենսակայն չունեն դատվածությունՀամաներում կլինի նաև այն անձանց նկատմամբորոնք Հայրենական մեծ պատերազմիԱֆղանստանիՀայաստանի Հանրապետության կամ Արցախի Հանրապետությանպաշտպանության համար մղված մարտական գործողությունների մասնակիցներ են կամՀայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հավասարեցված եննրանց կամ ունեն բռնադատվածի կարգավիճակ եւ միաժամանակ նախկինում դիտավորյալհանցագործություն կատարելու համար ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժ չեն կրելկամ կրել ենսակայն չունեն դատվածությունՆախգծով համաներում է նախատեսված նաև մի շարք այլ դեպքերի համար: