Բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վաչագան Գրիգորյանի անդրադարձը «Սյունյաց երկրի»՝ Ակսել Բակունցի հոբելյանին նվիրված հատուկ թողարկմանը
17.06.2024 10:21
Այսօր ստացա «Սյունյաց երկիր» ամսագրի հոբելյանական համարը։ Նվիրված է մեր գրականության մեծ երախտավորին՝ Ակսել Բակունցին։ Շնորհակալ եմ ընկերոջս՝ Վահրամ Օրբելյանին ամսագրի համարները փոխանցելու համար։ Առիթը ներկայացել է, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ամսագրի խմբագրակազմին՝ հետևողական աշխատանք կատարելու, իրենց գործը պատասխանատվությամբ ու սիրով իրականացնելու համար։ Մշտապես ընտրվում են հետաքրքիր նյութեր, որոնք կարևոր են։ Հանրապետությունում համենայնդեպս այն շատ քիչ ամսագրերից մեկն է, որտեղ գիտությունը հնարավորինս մասսայականացնելու նպատակ կա դրված։ Այդպես էլ մարզերը մոռացանք՝ ամեն ինչ կենտրոնացնելով Երևանում։ Սյունիքի դեմքը՝ իր պատմությամբ, մշակույթով ներկայացնում է այս ամսագիրը։ Հանրապետության որևէ մարզ իր մշակույթը տարածելու, գովազդելու ջանքեր գործադրո՞ւմ է այնպես, ինչպես այս ամսագիրը։ Ես այլ օրինակ չգիտեմ։ Գիտությունը և լրագրությունը համադրելու ուղիով մշակույթի տարածումը շատ կարևոր է, ինչն էլ անում է խմբագրակազմը։ Ուշադրությամբ, բծախնդրորեն ընտրվում են նյութերը, պակաս կարևորություն չի ներկայացնում ամսագրի ձևավորումը, ամե՛ն ինչ։
Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր իրենց պատմության, մշակույթի տերն են, ովքեր ապրելու, մաքառելու ուղիներ են ցույց տալիս իրենց հետնորդներին։