Բաքվի և Երևանի համաձայնագրից հետո հիացմունքին փոխարինել է թերահավատությունը. Լավրով
ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո առաջացած հիացական բացականչություններին փաստաթղթի հրապարակումից հետո փոխարինել են ​​թերահավատ գնահատականները, տեքստում շատ բան համաձայնեցված չէր։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի առաջ։
Նա հիշեցրել է, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունները ծնվել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված համաձայնությունից։
«Նրանք որոշել են այն կնքել Միացյալ Նահանգների տարածքում։ Դա մեր հարևանների ինքնիշխան իրավունքն է»,- նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը։ «Բայց պետք է տեսնել, թե ինչպես է այն աշխատելու, քանի որ Վաշինգտոնի հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին լսված ոգևորված արձագանքներին, բացականչություններին հետո ինչ-որ կերպ փոխարինեցին թերահավատ գնահատականները, երբ փաստաթուղթը հրապարակվեց։ Եվ, ինչպես պարզվում է, այնտեղ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»,- նշել է Լավրովը։