«Բարբառը մեր հարստությունն է», խոսում ենք Սյունիքի բարբառով
Մայրենի լեզվի միջազգային օրվան նվիրված Քաջարանի մշակույթի պալատում Արուսիկ Պապյանի հեղինակությամբ տեղի ունեցավ բաց դաս՝ նվիրված Սյունյաց աշխարհի գիտահետազոտող մանկավարժ, մեթոդիստ, ուսուցիչ Ռոբերտ Էջանանցուն: Ներկայացվեցին Ռոբերտ Էջանանցու հավաքագրած Լեռնաձորի, Քաջարանի և Կապանի տարածաշրջանների բանավոր զրույցները՝ խրախճանականներ, օրհնանքներ, ասացվածքներ, հանելուկներ, խաղիկներ և ժողովրդական բանահյուսության այլ նմուշներ: Բաց դասի ընթացքում ցուցադրվեցին Ռոբերտ Էջանանցու հավաքագրած բարբառով խաղիկները, ներկաները ունկնդրեցին նրա արխիվային տեսանյութերի երաժշտական բարբառային կատարումները: Ներկաների շարքում էին նաև Ռոբերտ Էջանանցու ընտանիքի անդամները, դուստրը՝ մանկավարժ, երաժիշտ Լիլիթ Գրիգորյանը, ով ներկայացրեց հայրիկի հետաքրքիր հումորային պատմությունները՝ կապված ժողովրդական բարբառի համ ու հոտի և առանձնահատկությունների մասին: