Բարեկարգված հերթական բակը՝ այս անգամ Գարեգին Նժդեհ փողոցում
Կապանում հիմնովին բարեկարգված խաղահրապարակների և հանգստի գոտիների շարքը համալրեց ևս մեկը: Այսօր մեծ հանդիսավորությամբ շահագործման է հանձնվել Գարեգին Նժդեհ փողոցի թիվ 22 և 24 շենքերի միջանկյալ հատվածում կառուցված խաղահրապարակը, մարզադաշտը և հանգստի գոտին, որոնց բացումը՝ Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի և 44-օրյա պատերազմում զոհված Տիրան Պետրոսյանի հոր՝ Անդրանիկ Պետրոսյանի օգնությամբ ազդարարել են բակի երեխաները՝ կտրելով խորհրդանշական կարմիր ժապավենը։
Համայնքի ղեկավարը շնորհավորելով թաղամասի բնակիչներին՝ նշանակալի իրադարձության առթիվ, իր ելույթում անդրադարձել է նախաձեռնության նախապատմությանը։ Նրա խոսքով, մի քանի տարի առաջ թաղամասի երիտասարդները դիմել էին համայնքապետարան՝ ցանկություն հայտնելով բարեկարգել բակում գտնվող հին խաղադաշտը։ Նրանք ցանկանում էին դա անել սեփական ուժերով՝ ի հիշատակ իրենց ընկերոջ՝ Տիրան Պետրոսյանի, ով 44-օրյա պատերազմի օրերին զոհվել էր մարտի դաշտում։ Համայնքի ղեկավարը բարձր է գնահատել նախաձեռնությունը և, կարևորելով գաղափարի իմաստն ու նրանց անկեղծ մոտեցումը, որոշել է, որ համայնքը պետք է ամբողջությամբ ստանձնի դրա իրականացումը՝ բարեկարգելով ոչ թե միայն խաղադաշտը, այլ ամբողջ բակային հատվածը։
Նախաձեռնությունն այլևս իրականություն է․ թաղամասն այսօր ունի նոր խաղասարքերով համալրված խաղահրապարակ, ռետինե հատակով ֆուտբոլի և բասկետբոլի համար նախատեսված դաշտ, կանաչապատ գոտի, նստարաններ, զրուցարան-տաղավարներ, որտեղ իրենց հանգիստն ու ժամանացը հետաքրքիր ու օգտակար կազմակերպել կարող են թե՛ երեխաները, և թե՛ մեծահասակները։
Նշենք, որ Գարեգին Նժդեհ փողոցի թիվ 22 և 24 շենքերի միջանկյալ հատվածի խաղահրապարակը, մարզադաշտը և հանգստի գոտին կառուցվել են ամբողջությամբ համայնքի միջոցներին հաշվին՝ շուրջ 36 մլն ՀՀ դրամ ներդրմամբ։