Բաժանորդի համար վերահսկելի կդառնա սպառված էլեկտրաէներգիայի քանակի և արժեքի չափը․ ՀԾԿՀ
ՀՀ  հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 2018 թվականի հոկտեմբերի 24-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ 2006 թվականի դեկտեմբերի 27-ի №358Ն որոշման մեջ լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» հարցը:
ՀԾԿՀ-ից հայտնում են, որ որոշման նախագծով էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոններում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու գործընթացի շրջանակներում հոկտեմբերի 2-ին կազմակերպվել է համատեղ քննարկում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանձնաժողովը, կանոների հետագա կատարելագործման և հստակեցման, լրամշակումների միջոցով մատակարար-սպառող հարաբերություններում վստահության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով, ի կատարումն 2018 թվականի աշխատանքային ծրագրի 22-րդ կետի, քվեարկությամբ ընդունվել են հետևյալ որոշումները։
1. Սպառողին ներկայացվող վճարման փաստաթղթում կներառվի սպառողի համար ավելի ծավալուն տեղեկատվություն, ինչի շնորհիվ բաժանորդի համար ավելի վերահսկելի կդառնա  սպառված էլեկտրաէներգիայի քանակի և արժեքի չափը:
2.  Առևտրային հաշվառքի սարքերի խախտման դեպքերում կհստակեցվի սպառողի կողմից ծախսված էլեկտրական էներգիայի վերահաշվարկի բանաձևը, իսկ սպառված էլեկտրաէներգիայի արժեքի որոշումը կիրականացվի ավելի ճշգրիտ՝ տարանջատված՝ ըստ ցերեկային և գիշերային սակագնի.
3. Սպառողի հարմարավետության և սպառողին ամրակցված հաշվառքի սարքի աշխատանքի վերահսկման նպատակով մատակարարը կպարտավորեցվի առևտրային հաշվառքի սարքի ապահավաքակցումից ոչ ուշ, քան 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում սպառողին ներկայացնել Չափագիտական մարմնի փորձագիտական եզրակացության պատճենը: