Բլինքենն ու Լավրովը հանդիպել են G20-ի շրջանակներում. ի՞նչ է ասել պետքարտուղարը ռուս նախարարին
ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը եւ ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը հանդիպել են G20-ի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Վերջին անգամ նրանք նույն սենյակում եղել են անցած տարվա հունիսին, բայց ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտնվելիս Լավրովը ցուցադրաբար հեռացել էր։
Միաժամանակ, ամերիկյան կողմը հայտնում է, որ նրանք հանդիպել են «գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն զրույցը 10 րոպեից էլ քիչ է տեւել։
Էնթոնի Բլինքենը հասցրել է երեք կարճ հայտարարություն անել։ Նա Լավրովին ասել է, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է, քննադատել է Ռուսաստանին Միջուկային զսպման պայմանագրից դուրս գալու որոշման համար եւ կոչ է արել Մոսկվային ազատ արձակել լրտեսության մեղադրանքով Ռուսաստանում 16 տարի դատապարտված ամերիկացի Փոլ Ուիլանին։
Լավրովի կարծիքով՝ այն, որ Դելիում լիարժեք հանդիպում չի կայացել, մեղքը հակառակ կողմինն է։
Դելիում հավաքված արտգործնախարարներին նա ասել է, որ արեւմտյան ներկայացուցիչները խափանել են հանդիպումը՝ փորձելով Ռուսաստանին մեղադրել սեփական սխալների համար՝ չհարգելով այլ հարցերի շուրջ համաձայնության գալու համար հնդիկ տանտերերի ջանքերը։
Լավրովը նաեւ ասել է, որ Ռուսաստանը Չինաստանի հետ պայմանավորվել է համատեղ հակազդել Արեւմուտքին ուղղված սպառնալիքներին եւ շանտաժին։