Британская компания объявила о продаже золоторудного рудника в Капане
Британская компания Chaarat Gold объявила о продаже золоторудного месторождения в армянском Капане за $55,4 млн, сообщается в пресс-релизе компании. Покупателем стала золотодобывающая компания в Армении ООО Gold Mining Company.
Компания обосновала решение растущими затратами и сокращением выручки из-за повышения курса драма к доллару. Chaarat приобрела Капанский рудник в конце января 2019 года у российской горнодобывающей компании Polymetal. Этот рудник – один из крупнейших золотых приисков в Армении. Его запасы оцениваются в 5,15 млн унций золота и 95,6 млн унций серебра. Кроме того, рудник обладает запасами медного и цинкового концентрата.
Կապանի հանքը 55.4 մլն դոլարով վաճառելու վերաբերյալ պայմանագիր է կնքվել
Բրիտանական Chaarat Gold կազմակերպությունը Հայաստանում Կապանի հանքը 55.4 մլն դոլարով վաճառել է հայկական «Լիճքվազ» ՓԲԸ–ի (Լիճքվազի հանքի արդյունահանողն է. խմբ.) հետ փոխկապակցված Gold Mining Company–ին։ Տեղեկությունը հայտնում է Chaarat–ի մամուլի ծառայությունը։ Այս մասին հայտնում է armeniasputnik.am-ը։
«Որոշումը պայմանավորված է դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի բարձրացման հետևանքով աճող ծախսերով և հնարավոր կորուստներով։ Գործարքի ավարտը սպասվում է 2023 թվականի 4-րդ եռամսյակում կամ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում` բաժնետերերի և կարգավորող մարմինների կողմից հաստատվելուց հետո», – ասված է հաղորդագրությունում։