«Չի՛ լինելու էդ բանը, կներեք՝ չի՛ լինելու». Նիկոլ Փաշինյանը՝ Օսիպյանին
«Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծը ծավալուն քննարկման արժանացավ Կառավարության նիստում: «Ժողովրդի մեջ որ ասվում է՝ «շարժական նկարահանում իրականացնող թաքնված մեքենաներ», դրանք հատուկ կահավորված են լինելու տարբերանշանով: Փակցվելու են իրականացվող տեսանկարահանման մասին նախազգուշացնող տարբերանշաններ»,- ասաց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը:
«Հակասություններ կան: Մենք ասում ենք՝ մարդկանց քիչ տուգանենք, մյուս կողմից էլ՝ բերենք, շրջիկ մեքենաներն ավելացնե՞նք: Եկեք դադարեցնենք քաղաքացիների հետեւից ընկնելու էս բանը՝ ում որտեղ բռնենք, տուգանենք: Առաջարկում եմ խնդրին փաթեթային լուծում տալ ու չշտապել: Երթեւեկության ավնտանգության խնդիր կա, եկեք հասկանանք՝ ոնց լուծել, բայց ոչ՝ փողոցները լցնել մեքենաներով, ու ասել՝ փարոսիկներ կունենան: Չի՛ լինելու էդ բանը, կներեք՝ չի՛ լինելու: Դադարեցնե՛նք քաղաքացիների հետեւից ընկնելը: Քաղաքացին տուգանքի մատերիալ չի՛»,- ասաց վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց «նկարվելու» օրենսդրությունն այնպես փոխել, որ կանխարգելիչ նպատակ ունենա. ,Մենք պետք է նոր տրամաբանությամբ լուծենք հին խնդիրները»:
ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ օրենքում փոփոխություններ կատաելու մաիսն նախագիծ են ներկայացրել: Առաջարկվում է՝ ոստիկանության ծառայողի կողմից շարժական տեսաձայնագրող միջոցներ չօգտագործել: «Եթե հավանություն տանք ու Աժ-ում անցնի, այլեւս այդպիսի սարքեր չեն կարող օգտագործվել»:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ «Ոստիկանության մասին» օրենքի նախագծի փոփոխությունները հետաձգվում են:
«Ողջունում եմ վարչապետի քիչ առաջ տրված հստակ եւ խիստ դիրքորոշումը` կապված նոր շրջիկ տեսանկարահանող սարքավորումներով հագեցած մեքենաների շրջանառության մեջ դնելու օրինագծի մասին` հատկապես այն, որ այն չպետք է լինի, եւ վերջ պետք է դրվի ամեն կերպ քաղաքացուն տուգանելու քաղաքականությունը, սակայն դա չի նշանակում ամենաթողություն»,- ավելի ուշ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Գեւորգ Դավթյանը: