Դարբասում` փողոցային լուսավորության էներգաարդյունավետ համակարգ
Փետրվարի 20-ին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Մաքուր էներգիա եւ ջուր» ծրագրի (ՄԷՋԾ) կողմից Դարբաս գյուղում նշվեց փողոցային լուսավորության բարելավման ծրագրի ավարտը:
Ծրագրի արդյունքները ներկայացվեցին Սիսիանի տարածաշրջանի այլ համայնքների եւ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Միջոցառման հիմնական նպատակներից է եղել` խթանել նմանատիպ փոքրամասշտաբ ծրագրերի իրականացումն այլ համայնքների եւ կազմակերպությունների կողմից` շեշտադրելով էներգախնայող տեխնոլոգիաների շնորհիվ ստացվող ֆինանսական օգուտները: Միջոցառմանը մասնակցել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ՄԷՋԾ-ի, Ուորլդ Վիժնի, Խաղաղության կորպուսի, ինչպես նաեւ հարեւան համայնքների ՏԻՄ-երի, հասարակական ու մասնավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Դարբասի գյուղապետ Մայիս Միրզոյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ դոնորների աջակցության շնորհիվ նախորդ երկու տարվա ընթացքում իրենց հաջողվել է լուծել համայնքի որոշ ենթակառուցվածքային եւ սոցիալական խնդիրներ, մասնավորապես` պոլիկլինիկայի ջեռուցման եւ փողոցային լուսավորության:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի բաժնի տնօրեն Ռիչարդ Բայասը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր գործընկերներին արդյունավետ համագործակցության համար` նշելով, որ համայնքի ավելի քան 2200 բնակիչ կօգտվի ծրագրի արդյունքներից: Դարբասի փողոցային լուսավորության համակարգի արդիականացման եւ բարելավման աշխատանքներն իրականացվել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ՄԷՋԾ-ի կողմից` Ուորլդ Վիժնի եւ Դարբասի գյուղապետարանի հետ համատեղ:
Գոյություն ունեցող լուսավորության համակարգը փոխարինվեց էներգաարդյունավետ, քիչ ծախսատար, մատչելի ու դիմացկուն լուսադիոդային լամպերով: Ծրագրի շնորհիվ համայնքը կկարողանա էներգիայի եւ պահպանման ծախսերի վրա խնայել տարեկան մինչեւ 2500 ԱՄՆ դոլար: Խնայողությունների հաշվին հնարավոր կլինի լուծել գյուղի այլ խնդիրներ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Մաքուր էներգիա եւ ջուր» ծրագրի նպատակները միտված են Հայաստանում ջրային եւ էներգետիկ ռեսուրսների կառավարման փորձի, ինչպես նաեւ կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ուղղված միջոցառումների բարելավմանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ֆինանսավորմամբ ՄԷՋԾ-ն իրականացնում է ջրի եւ էներգաարդյունավետության մի շարք ծրագրեր տարբեր գյուղական համայնքներում, որոնց նպատակն է ներկայացնել եւ տարածել էներգետիկ եւ ջրային համակարգերի կառավարման լավագույն փորձը: Ծրագրերն իրականացվում են ջրամատակարարման, էներգաարդյունավետ լուսավորության, ջեռուցման եւ ջրատաքացման, կենսագազի եւ արեւային էներգիայի կիրառման ոլորտներում:
Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ ՄԶԳ մամլո հաղորդագրությունը: