Դարձի՛ր ուսանող, շենացրո՛ւ երկիրդ
Շուշի քաղաքը այս տարի կունենա նոր կրթօջախ: Սեպտեմբերի 19-ին  տեղի կունենա Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանի պաշտոնական բացման արարողությունը:
Կրթօջախը կառուցվել է ֆրանսահայ բարերար Եզնիկ Մոզյանի կտակած գումարներով եւ կրում է նրա անունը: Նորաստեղծ ուսումնարանը նախատեսում է Արցախի եւ Հայաստանի երիտասարդների համար ժամանակակից, ամենաարդյունավետ ուսումնական մեթոդներով լիարժեք մասնագիտական կրթություն: Ուսուցման առաջին իսկ օրվանից ուսանողներն ապահովված են լինելու աշխատանքով: Ասել է թե նրանց ուսուցումը երկակի բնույթ է կրելու. ուսանողները հարաբերությունների մեջ են լինելու ուսուցողական ձեռնարկության հետ եւ միաժամանակ ուսանող են լինելու արհեստագործական ուսումնարանում, եւ, ինչպես ֆրանսահայ բարերարն էր նշում. «Արհեստ ունեցող երիտասարդը անոթի չի մնա»: Նորաստեղծ ուսումնարանն ունի նաեւ պաշտոնական կայքէջ (www.epym.net), որտեղից դիմորդները կարող են ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանը:
Ուսումնարանի աշխատակազմը հուլիսի 30-ին այցելել էր Քաջարան քաղաք, հանդիպել Քաջարանի քաղաքապետ Վարդան Գեւորգյանի եւ Քաջարանի պետական արհեստագործական  ուսումնարանի տնօրեն Արամայիս Առաքելյանի  հետ: Հանդիպման ընթացքում  եղավ կարծիքների եւ աշխատանքային փորձի փոխանակում: Քաղաքապետի առաջարկությամբ օգոստոսի 21-ին` քաղաքի ծննդյան օրը, երկու ուսումնարանի միջեւ կկնքվի համատեղ աշխատելու եւ գիտական փորձ փոխանակելու ծրագիր: Ուսանողների առօրյան փոքր-ինչ հետաքրքիր դարձնելու համար որոշվեց նաեւ ուսումնարանների միջեւ պարբերաբար կազմակերպել մրցույթներ եւ հետաքրքիր միջոցառումներ: Հավելենք նաեւ, որ նորաստեղծ ուսումնարանը ապահովելու է անվճար կրթություն, ուսանողները ստանալու են կրթաթոշակ, ապահովված են լինելու հանրակացարանով, ճաշարանով, գրադարանով, մարզասրահով, տրանսպորտով, հատուկ համազգեստով, ժամանակակից սարքավորումներով եւ գործիքներով: