Դատարանն անվավեր է ճանաչել մարզպետի կարգադրությունը՝ Սմբատ Օրբելյանին «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրենի պարտականությունից ազատելու մասին
16.07.2018 14:56
Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի 2017թ. հունվարի 17-ի կարգադրությամբ աշխատանքից ազատվել էր «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրեն Սմբատ Օրբելյանը:
Վերջինս դիմել էր դատարան՝ անվավեր ճանաչելու Վահե Հակոբյանի կարգադրությունը, իրեն վերականգնելու «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրենի պաշտոնում, հօգուտ հայցվորի «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից եւ ՀՀ կառավարությունից գանձելու հայցվորի միջին աշխատավարձը՝ հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
2017թ. հուլիսի 27-ից Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող այդ հայցի քննությունը, ի վերջո, հասել է ավարտական հանգրվան:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահող դատավոր՝ Ժաննա Ասատրյան) ս.թ. հուլիսի 12-ին հրապարակել է վճիռ տվյալ գործի վերաբերյալ:
Ըստ վճռի՝ Վահե Հակոբյանի 2017թ.հունվարի 17-ի թիվ 5-Ա կարգադրությունը՝ Սմբատ Օրբելյանին «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրենի պարտականությունից ազատելու մասին, ճանաչվել է անվավեր:
Հօգուտ Սմբատ Օրբելյանի կբռնագանձվի վերջինիս միջին աշխատավարձի չափով հարկադիր պարապուրդի գումարը՝ 17.01.2017 թվականից մինչեւ պայմանագրով որոշված ժամկետի ավարտը՝ 12.11.2017 թվականը ներառյալ:
Միաժամանակ մերժվել է Սմբատ Օրբելյանի պահանջը՝ «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ տնօրենի պաշտոնում վերականգնվելու մասին՝ նկատի ունենալով, որ 2017թ. նոյեմբերի 12-ին լրացել է Սյունիքի մարզպետի եւ Սմբատ Օրբելյանի միջեւ 2012թ. նոյեմբերի 12-ին կնքված աշխատանքային պայմանագրի գործողության ժամկետը:
Մենք շնորհավորում ենք Սմբատ Օրբելյանին՝ դժվարին եւ անհավասար այդ ճակատամարտում հաղթելու առթիվ եւ հույս հայտնում, որ նա կվերականգնվի նաեւ իր աշխատանքում, ինչին սպասում է արժանապատիվ Կապանը:
Միաժամանակ զարմանք ենք հայտնում, որ կամայական կարգադրություն ստորագրած եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենքները քմահաճորեն խախտած մարզպետը պատասխանատվության չի ենթարկվել այդ արարքի համար. չմոռանանք, որ նրա անօրեն կարգադրության հետեւանքով էր հանրապետության ճանաչված բժիշկը մեկուկես տարի հայտնվել հոգեկան եւ բարոյական ապրումների մեջ: