Դպրոցը՝ հանուն բնապահպանության
Կապանի N2 ավագ դպրոցի աշակերտները մտահոգ են հայրենի քաղաքի շրջակա միջավայրի մաքրությամբ: Դա հաստատվում է նրանով, որ նրանք մասնակցում են Գյոթեի անվան ինստիտուտի կողմից իրականացվող «Դպրոցը հանուն բնապահպանության. խորհել, հետազոտել, գործել» ծրագրին: Ծրագրի նպատակն է դպրոցականների ուշադրությունը սեւեռել բնապահպանական խնդիրների վրա, այն ամենի վրա, ինչն անդառնալի հետեւանքներ է ունենում շրջակա միջավայրի վրա, նաեւ ճշտել, թե կոնկրետ ինչն է հուզում աշակերտին. իրենց քաղաքի շրջակա միջավայրի աղտոտվածությո՞ւնը, ջրի, օդի մաքրությո՞ւնը, թե՞ բնական պաշարների արդյունավետ, առանց շրջակա միջավայրին վնաս հասցնելու օգտագործումը:
- Ծրագիրը քննարկվեց աշակերտական խորհրդի նիստում, աշակերտները ոգեւորված էին նախաձեռնությունից, կազմեցինք հանձնաժողով, մեզ օժանդակեցին քիմիայի, կենսաբանության եւ աշխարհագրության ուսուցիչները, պլան մշակեցին, ըստ որի անցկացրինք բաց դասեր, պաստառների մրցույթ դասարանների միջեւ, որն ընթացքի մեջ է, յուրաքանչյուր դասարան մի նախաձեռնությամբ պիտի հանդես գա: Ընտրեցինք շրջակա միջավայրը պլաստիկ շշերից զերծ պահելու տարբերակը, որովհետեւ դրանք չեն քայքայվում, բացի այդ որոշեցինք դրանցից օգտակար որեւէ բան ստանալ, - ներկայացնում է կրթօջախի գերմաներենի ուսուցչուհի Հասմիկ Հովհաննիսյանը, եւ ավելացնում, - մեր նպատակը որքան ծրագրին մասնակցելն է, նույնքան էլ նրանց ընդգրկելը հասարակական աշխատանքների մեջ, քաղաքի տարբեր վայրերից՝ Հալիձորի բերդից, Վաչագան գետից, մանկական զբոսայգուց, Նժդեհի հուշահամալիրից մոտ 700 պլաստիկե շիշ ենք հավաքել, համագործակցել ենք քաղաքապետարանի կոմունալ ծառայության հետ: Պարզեցինք, որ մարդկանց մեջ դեռեւս արմատավորված չէ այն գիտակցությանը, որ պլաստիկ շշերը պիտի առանձնացնել կենցաղային աղբից:
Տարբեր վայրերից հավաքված պլաստիկ շշերից դպրոցականները բազմոց են պատրաստել, շշերի խցաններից՝ դեկորատիվ ծառ: Սա ծրագրի առաջին փուլն է, որը տեսանյութի տեսքով կուղարկվի Մոսկվա, որտեղ ռուս եւ գերմանացի բնապահպանները կուսումնասիրեն բոլոր նախագծերը, եւ փետրվարի կեսերին կհրապարակվեն մրցույթի արդյունքները: