ԵԽԽՎ–ն նոր բանաձև է ընդունել. հայ և ադրբեջանցի պատվիրակները դիտողություն են ստացել
Քննարկման բոլոր մասնակիցները հավանություն են տվել այդ բանաձևին, թեև Ուկրաինայի խորհրդարանականների կողմից Ռուսաստանի հասցեին ավանդական մեղադրանքներ են հնչել Ուկրաինայի գործերին միջամտելու վերաբերյալ:
ԵԽԽՎ-ում ապրիլի 19–ին ընդունվել է բանաձև, որում վեհաժողովի մասնակից երկրներին կոչ են անում լրջորեն քննարկել ատելության հռետորաբանության հետ կապված սպառնալիքները, որոնց դիմում են պետական սուբյեկտներն ու խորհրդարանականները։ Նշվում է, որ այդ հռետորաբանությունն ազգային փոքրամասնություններին ավելի խոցելի է դարձնում խտրականության և բռնության համար։ Տեղեկությունը հայտնում են ռուսական ռուսական ԶԼՄ-ները:
«Վեհաժողովը նաև կոչ է անում պետական գործիչներին և քաղաքական գործիչներին զերծ մնալ ատելության լեզվից և լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել թշնամանք հրահրելու կամ ատելության հողի վրա հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար, որոնք կատարվում են ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց դեմ», - ասվում է բանաձևում:
Նշենք, որ նիստի նախագահը նաև մի քանի անգամ կարգուկանոն հաստատելու կոչ է արել Հայաստանի և Ադրբեջանի պատգամավորներին, որոնք ազգային փոքրամասնությունների քննարկումից անցել են փոխադարձ քննադատության Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թեմայով: