Էկոլոգիա եւ շրջակա միջավայր
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) Սյունիքի մարզի ներկայացուցչությունը Կրթության ազգային ինստիտուտի (ԿԱԻ) Կապանի մասնաճյուղում միավորել էր տարածաշրջանի ֆիզկուլտուրայի մասնագետներին եւ կազմակերպել «Էկոլոգիա եւ շրջակա միջավայր» թեմայով դասընթաց:
Դասընթացին մասնակցել են տարածաշրջանի ֆիզկուլտուրայի մասնագետներ, ԿԱԻ-ի եւ տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ (թվով` 30 հոգի):
Հանդիպման սկզբում ներկաներին ողջունեց ՀԱՕԿ-ի Սյունիքի մարզի ներկայացուցչության տնօրեն Արշամ Սարգսյանը` կարեւորելով էկոլոգիական եւ շրջակա միջավայրի բնապահպանական խնդիրները մարդկության` առավելապես մարզիկների առողջության եւ կենսագործունեության բնագավառում:
Այնուհետեւ զեկույցներով հանդես եկան ՀԱՕԿ-ի գրասենյակի համակարգող Մանե Հակոբյանը, Կապանի N1 հիմնական դպրոցի հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհի Սոնա Բաղդասարյանն ու ԿԱԻ-ի գլխավոր մասնագետ Լիլիթ Բաբայանը:
Ելույթներում եւս մեկ անգամ ազդարարվում էր, որ մեր իրականության մեջ էկոլոգիական եւ բնապահպանական հիմնահարցերը գնալով մեծ զարգացում են ապրում, եւ պետք է սեփական քայլերով օրինակ ծառայել համայնքաբնակներին:
ՀԱՕԿ-ի Սյունիքի մարզի ներկայացուցչությունը հյուրերի համար պատրաստել էր անակնկալ` հյուրերը համտեսեցին օլիմպիականի լոգոյով պատկերված տոնական տորթը` մտերմիկ սեղանի շուրջ ծանոթանալու, ավելի արդյունավետ քննարկում ակնկալելու համար:
Հանդիպման ավարտին Ա.Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին` միջոցառմանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ ԿԱԻ-ի Կապանի մասնաճյուղի աշխատակազմին` դասընթացի կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցելու եւ անմասն չմնալու կապակցությամբ…
Նոյեմբերի 19-ին ՀԱՕԿ-ի Սյունիքի մարզի ներկայացուցչությունը Կապանի Դավիթ Համբարձումյանի անվան եւ աթլետիկայի մասնագիտացված մանկապատանեկան մարզադպրոցների սաների  ու մարզիչների  մասնակցությամբ եւ աջակցությամբ Բաղաբուրջի հուշահամալիրում կազմակերպեց «Էկոլոգիա եւ շրջակա միջավայր» թեմայով դասընթացի երկրորդ` գործնական հանդիպումը:
Հանդիպման սկզբում մարզադպրոցի սաներն իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին զոհված ազատամարտիկների հիշատակին, այնուհետեւ հուշարձանի տարածքում սկսեցին սանիտարական մաքրման եռանդուն աշխատանք:
Աղբից մաքրված բացատում երեխաներն իրականացրեցին ծառատունկ: Աշխատանքներին աջակցեց «Խուստուփ» բնապահպանական ՀԿ-ն:
Աշխատանքներն ընթացան պլանավորվածի համաձայն: Երեխաները գոհ էին իրենց կատարած աշխատանքից, ինչի մասին վկայում էր տարածքի մաքուր եւ բարեկեցիկ տեսքը…
ՀԱՕԿ-ի Սյունիքի մարզի ներկայացուցչության տնօրեն Արշամ Սարգսյանը վստահեցրեց, որ նման ծրագրերը կլինեն շարունակական եւ հետագայում այդպիսի միջոցառումներ կիրականացվեն մարզի այլ համայնքներում: