Ե՞րբ է Ռուսաստանը ձևակերպելու իր դիրքորոշումը «Թրամփի երթուղու» վերաբերյալ. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի պարզաբանումը
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության անսասան առաջնահերթություններից մեկը Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդումն է։ Այդ մոտեցմանը համահունչ, մենք, բնականաբար, աջակցում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ցանկացած ջանքի։ «Սյունյաց երկիր» թերթին տված հարցազրույցում դրա մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ինչ վերաբերում է այսպես կոչված «Թրամփի երթուղուն», Ռուսաստանի դիրքորոշումը կձևակերպվի, երբ մենք մանրամասն պատկերացում ունենանք, թե ինչպես է իրականացվելու այդ տրանսպորտային նախագիծը։ Մեր տեղեկությամբ, այդ աշխատանքը նոր է մեկնարկում։ Բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների ռեժիմներին, ինչպես նաև երթևեկության անվտանգությանն առնչվող մանրամասները դեռևս համաձայնեցված չեն։ Տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ջանքերը կպահանջեն հաշվի առնել ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանգամանքները, ինչպես նաև հայ-իրանական սահմանին ռուս սահմանապահների ներկայությունը՝ հիմնվելով երկկողմ փաստաթղթերի վրա։ Ես միաժամանակ կցանկանայի ավելացնել, որ ռուսական կողմը բաց է այս հարցերի շուրջ խորհրդակցությունների համար ինչպես իր հայ գործընկերների, այնպես էլ այլ շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ Թեհրանի հետ։
Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ մեր երկիրը և անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հիմք դրեցին հայ-ադրբեջանական հաշտեցման գործընթացին: Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին կնքված եռակողմ համաձայնագրերը ոչ միայն դադարեցրին արյունահեղությունը տեղում, այլև սահմանեցին Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման հիմնական ուղղությունները, դրանց թվում՝ խաղաղության պայմանագրի մշակումը, տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը, սահմանների սահմանագծումը և սահմանազատումը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության հետ կապերի զարգացումը»,- ընդգծել է դեսպանը։
Կոպիրկինը հավելել է, որ եռակողմ համաձայնագրերի դրույթներն այսօր էլ չեն կորցրել հրատապությունը։ «Ստորագրությունները համապատասխան հայտարարություններից ղեկավարներից ոչ մեկը հետ չի կանչել: Թե ինչպես են դրանք գործնականում համապատասխանելու 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի հռչակագրին, քննարկման առարկա է ներգրավված կողմերի միջև։ Ենթադրում ենք, որ փոխադարձաբար ընդունելի լուծումներ կգտնվեն փոխադարձ համաձայնությամբ և այնպիսի պայմաններով, որոնք կբավարարեն ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի, ինչպես նաև տարածաշրջանային բոլոր գործընկերների, ներառյալ՝ Ռուսաստանի և Իրանի շահերը, որոնք ակտիվորեն համագործակցում են ԵԱՏՄ-ի շրջանակում»,- պարզաբանել է դիվանագետը։
Նյութն ամբողջությամբ՝ սկզբնաղբյուր կայքում: