Անսպասելիորեն ընդհատվեց կյանքդ, որն այնքան ցավ ու տխրություն պատճառեց ոչ միայն հարազատներիդ ու մերձավորներիդ, այլեւ գործընկերներիդ, նաեւ սիրելի աշակերտներիդ…
2021 թ. հունվարի 22-ին երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Սյունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցի հարգված մանակավարժ, զինղեկ, ավագ լեյտենանտ, 62-ամյա Էդիկ Գալստյանը:
Մեր դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվին անդամագրվել էր  դեռեւս  2008-2009 ուսումնական տարում, երբ արդեն զինվորական թոշակի էր անցել:
Բարի կամքի եւ գեղեցիկ հոգու տեր Էդիկ Գալստյանը պարտաճանաչ էր, համեստ, խստապահանջ, սիրում էր կարգապահությունը:
Լավագույնս էր տիրապետում դասավանդվող առարկային, աչքի ընկնում մանկավարժական հմտություններով ու վարպետությամբ: Գիտելիքների աշխարհը նրա համար անեզր մի տիրույթ էր, ուստի եւ  ինքնակրթվելն ու անընդհատ վերապատրաստվելը նրա մշտական ուղեկիցն էին: Դա հնարավորություն էր տալիս, որ ինքն ավելի համարձակորեն եւ հիմնավորապես աշակերտներին ներքաշի գիտելիքների աշխարհ,  նոր մակարդակի հասցնի նրանց ֆիզիկական ու ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը:
Իսկապես, անուրանալի է նրա դերը  աճող սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության  գործում: Նրա վարած դասերը, ինչպես ժամանակը ցույց տվեց, ապարդյուն չեն անցել. բազմաթիվ սաներ աչքի են ընկել Ապրիլյան, ինչպես եւ Արցախյան նորօրյա պատերազմներում, դաշտային պարապմունքներում, «Կորյուն» ռազմամարզական խաղերում, օլիմպիադաներում:
Քանիցս արժանացել է խրախուսանքների ու շնորհակալագրերի ե՛ւ տնօրենության, ե՛ւ համայնքային ու տարածքային իշխանությունների կողմից:
Նաեւ նրա ներկայության ու գործունեության շնորհիվ է, որ Սյունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցը մեծ համբավ եւ ճանաչում է ձեռք  բերել երեխաների ու ծնողների միջավայրում:
Ավա՜ղ, նա այլեւս չկա, եւ նրա բացակայությունը զգացվում ու զգացվելու է դեռ երկար ժամանակ:
Հավերժ հիշատակ լուսավոր մարդուն, վաստակաբեռ մանկավարժին եւ մեր երեխաների նվիրյալ դաստիարակին:
Թող հոգիդ խաղաղ թեւածի երկնային թագավորությունում:
Լույս իջնի շիրմիդ: