Երեկվա դրությամբ 26 վարակակիր, մեկուսացվածների թիվը շատ է, հիմնական աղբյուրը Իտալիան և Ռուսաստան. Սյունիքի փոխմարզպետ
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ամենօրյա ռեժիմով ախտահանում է կանգառները, մարդաշատ վայրերը, բազմաբնակարան շենքերի մուտքերը: Քանի որ մեր մարզում ունի երեք հսկա արտադրություն` կոմբինատներ, նաև այդ կոմբինատների ներսում է ախտահանում իրականացվում»,- ArmDaily.am-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի փոխմարզպետ Նարեկ Բաբայանը:
Նրա խոսքով` մարտի 31-ի խստացումներից հետո մարզ, համայնք մտնող բոլոր ճանապարհներին տեղակայվել են պահակակետերը, որտեղ խիստ հսկողություն է իրականացվում:
«Ոստիկանությունն ակտիվ իրականցնում է իր աշխատանքները:Եթե մի քիչ էլ էս ամեն ինչում մեզ օգնեն մեր քաղաքացիները ու բարձր սոցիալական պատասխանատվություն դրսևորեն, ապա ամեն ինչ լավ կլինի: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ խնդրել, որ տանից դուրս գան միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում»,-նշեց նա:
Հարցին, թե քանի քաղաքացի է մարզում ենթարկվել վարչական պատասխանատվության, փոխմարզպետը նշեց, որ տվյալներ չունեն:
Բաբայանը տեղեկացրեց, որ այս պահին 7-8 հյուրատուն Զբոսաշրջության կոմիտեին դիմել են` որպես մեկուսարան աշխատելու համար. «Երեկվա դրությամբ 26 վարակակիր, իսկ մեկուսացվածների թիվը շատ է, պարզապես այս պահին թվին տեղյակ չեմ: Հիմնական աղբյուրը Իտալիան և Ռուսաստան է: Այդ երկու օջախներից է տարածվել»:
Դիտարկմանը` թե վարակակիրների, նրանց ընտանիքի անդամների նկատմամբ քաղաքացիները կարծես թշնամանքով վերաբերվեն, ինչ է արվում, որպեսզի մարզում այդպիսի մթնոլորտ չլինի, Բաբայանը նկատեց. «Չեմ ասի թշնամանք, բայց ամբողջ հանրապետությունում է այդպես, որ չգիտես ինչի վարակվածի հանդեպ վերաբերմունք է փոխվում, որը շատ սխալ է»: Նրա խոսքով` տարբեր կազմակերպությունների միջոցով սոցիալական աջակցության ծրագրեր են իրականացվում.«Հիմնականում, ովքեր պետք է օգտվեն այս աջակցության ծրագրերից, օգնում ենք, որպեսզի դիմումները ճիշտ լրացնեն և այն կազմակերպությունները, որոնք պատրաստակամություն են հայտնում, որ մեկուսացվածներին կամ ինչ-որ խմբերի օգնեն, դրանց հետ շատ ակտիվ աշխատում ենք»: