Երեք տարի առաջ` 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, նահատակվեցին 13 սյունեցի. հավերժ փառք նրանց
Երեք տարի առաջ` 2016 թ. ապրիլի 2-ի լույս գիշերը ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական զինուժը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսեց` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, օդուժ, անօդաչու թռչող սարքեր, սեփական զինանոցում կուտակված ժամանակակից այլ զինտեխնիկա։
Սահմանում միշտ էլ անհանգիստ է եղել` հակառակորդի կողմից կրակոցներ տարբեր զինտեխնիկայից, դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձեր, բայց 1994-ի մայիսից հետո, երբ Բիշքեկում կնքվեց տարածաշրջանում հրադադար հաստատելու մասին համաձայնագիր, ըստ ամենայնի սա ամենախոշոր բախումն էր։
Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերին եւ մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին։
Առաջին հարվածն իրենց վրա վերցրեցին առաջնագծում հերթապահության իրականացնող 18-20 տարեկան զինվորներն ու պայմանագրային զինծառայողները։ Մտավախությունը, որ այն ոգին ու  միասնականությունը, ինչի շնորհիվ ապահովվել էր հաղթանակն Արցախյան պատերազմում, հօդս ցնդեց։ Խոսքը, նախեւառաջ, ժամկետային զինվորներին է վերաբերում, ովքեր չերկնչեցին թշնամու անակնկալ հարձակումից եւ սխրանքներ գործեցին։
2016 թ. ապրիլյան առաջին օրերը համախմբվածության եւ միասնականության իսկական դրսեւորման օրեր էին։ Բազմաթիվ սյունեցիներ սրտի թելադրանքով պատրաստակամություն հայտնեցին մեկնել ռազմաճակատ եւ մեկնեցին, հիմնականում` Արցախյան պատերազմի մասնակիցներ, ովքեր իրենց պարտքը համարեցին լինել երիտասարդ զինվորների կողքին։
Արցախի Հանրապետության բանակը, զինված ուժերը, համառ ջանքերի գնով, հետ մղեցին թշնամուն։ Ավաղ, եղան նաեւ մարդկային անդառնալի կորուստներ, 13-ը` Սյունիքից`