Երիտասարդության ռազմավարության մշակման ճանապարհին
Սեպտեմբերի 28-ին «Ոսկե Կապան» համալիրի դահլիճում տեղի ունեցավ «Երիտասարդական ռազմավարության մշակման ճանապարհին» հանդիպում-քննարկում, որ նախաձեռնել էր «Վորլդ վիժն Հայաստանի» Սյունիքի զարգացման ծրագիրը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին երիտասարդներ Կապանից եւ Սիսիանից, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, Կապանի ավագանու անդամներ, մանկավարժներ: Կազմակերպության՝ Սյունիքի մարզի երիտասարդական ծրագրի համակարգող Լուսինե Սարուխանյանը ներկաներին տեղեկացրեց, որ ստեղծվել  են շահերի պաշտպանների խմբեր, ովքեր հարցումներ են իրականացրել 16-30 տարեկան երիտասարդների շրջանում, որի նպատակն է երիտասարդության ռազմավարություն մշակել կոնկրետ քաղաքների համար, ավելի ստույգ՝ տեղայնացնել երիտասարդության համար մշակված ռազմավարությունը՝ հիմք ընդունելով պետական երիտասարդական հիմնական ռազմավարության ուղղությունները: Հուլիս-օգոստոս ամիսներին իրականացվել է տասը ֆոկուս-խմբային քննարկում 100 երիտասարդի հետ, որոնց թեմաներն էին՝ մասնակցություն քաղաքական գործընթացներին, ներգրավվածություն շարունակական կրթության մեջ, զբաղվածություն, մասնակցություն մշակութային կյանքին եւ առողջ ապրելակերպ:
Սյունիքի մարզի Կապան եւ Սիսիան քաղաքների շահերի պաշտպանների խմբերի կողմից կատարած հետազոտությունների արդյունքները թվերով եւ փաստերով ներկայացրեց Կապանի քաղաքապետին կից երիտասարդական խորհրդի նախագահ Վրույր Հարությունյանը: Դրանից հետո ծավալվեց մտքերի փոխանակություն. շահերի պաշտպանների խմբերի անդամներն իրենց կարծիքները բարձրաձայնեցին երիտասարդությանը հուզող այս կամ այն հիմնախնդրի առնչությամբ: Միջոցառման երկրորդ հատվածում, ըստ ռազմավարական ուղղությունների խմբերի բաժանված, քննարկվեցին մարզում առկա կարիքները եւ սահմանեցին հիմնախնդիրների առաջնահերթությունները, իսկ վերջում ամփոփեցին հանդիպման արդյունքները:
Հանդիպում-քննարկմանը մասնակցում էր Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայարպետյանը, ով իր նկատառումները հայտնեց խնդրո առարկայի առնչությամբ: