Զախարովան Հայաստանում հեղաշրջման փորձի ժամանակ ռուսական հետքի որոնումը ֆեյք է անվանել
Զարմանալի է, թե ինչպես են փոխվում ժամանակները. ես Հայաստանում որոշ քաղաքական գործիչներից լսել էի, որ իշխանությունը զավթելը իսկական ժողովրդավարություն է: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանում հեղաշրջման փորձի ժամանակ ռուսական հետքի որոնումը։
«Հայաստանի մի շարք պաշտոնյաների՝ հեղաշրջման փորձը կանխելու մասին ՀՀ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունը պտտելու, այնտեղ ինչ-որ ռուսական հետք գտնելու փորձերը աբսուրդային են և չեն դիմանում որևէ քննադատության. սա պաշտոնապես գործարկված ֆեյք է, - ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա ընդգծեց այն, ինչ բազմիցս նշվել է. ի տարբերություն Արևմուտքի, Ռուսաստանը չի միջամտում այլ երկրների ներքին գործերին։
«Ցավալի է, որ հանրապետության որոշ շրջանակներ որդեգրում են արևմտյան երկրների թալանված մարտավարությունը, որոնք վերջին տասնամյակներում ռուսական երևակայական սպառնալիք փնտրելու միջոցով դիմել են ռուսաֆոբական տրամադրությունների խթանմանը», - ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-ին Հայաստանի քննչական կոմիտեն հայտարարեց Հայաստանում իշխանությունը յուրացնելու փորձը ճնշելու մասին, որին ներգրավված էին Հայաստանի և Ղարաբաղի բնակիչները։ Գերատեսչության տվյալներով՝ 2024 թվականի ընթացքում 7 հոգի հավաքագրվել է որոշակի անձանց կողմից (որոնց ինքնությունը դեռ պարզված չէ) և ամսական 220 հազար ռուբլու դիմաց՝ յուրաքանչյուրը եռամսյա ուսումնամարզական հավաքի ուղարկել Ռուսաստան՝ նոր ծանր զինատեսակներին ծանոթանալու, դրա օգտագործման հմտությունների վերաբերյալ վերապատրաստման և մարտական ​​հերթապահության իրականացման համար։