Երկու տարի առաջ մարզկենտրոնի պարային խմբերին ավելացավ ևս մեկը՝ «Զանգեզուր» պարային համույթը (հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար՝ Վահագն Գասպարյան): Ամեն շաբաթ հաղթահարելով Երևան-Կապան և հակառակ հեռավորությունը՝ պարուսույցը կարողացավ ոչ միայն իր սաներին ուսուցանել պարի այբուբենը, այլև ստեղծել մի համերաշխ կոլեկտիվ, որը հանդես եկավ նաև երևանյան հեղինակավոր Ալեքսանդր  Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի բեմահարթակում: «Զանգեզուրը» իր կատարումներով նաև գույն և հմայք հաղորդեց Կապանում անցկացվող տարատեսակ միջոցառումներին:
Հիմա եկել է քարերը հավաքելու ժամանակը: Մայիսի 31-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ դահլիճում կայացավ «Զանգեզուր» պարային համույթի «Երկու տարի բեմում» անդրանիկ  համերգային ծրագիրը:
Հաշվետու համերգին մասնակցում էին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, գրականագետ, դոկտոր-պրոֆեսոր Դավիթ Գասպարյանը: Երեկոն վարում էր ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սարգիս Նաջարյանը: Միջոցառմանը մասնակցում էին մայրաքաղաքի «Վալենս» պարային համույթի անդամներ (պարուսույց` Վահագն Գասպարյան): Ելույթ ունեցավ մշակույթի կենտրոնի ժողգործիքների անսամբլը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Վիգեն Հովհաննիսյան):
Մեկուկես ժամ մշակույթի կենտրոնի բեմահարթակում խմբի կողմից ցուցադրվեցին հայկական ազգագրական և տարբեր ժողովուրդների պարեր: Համերգային ծրագիրը եզրափակվեց «Զանգեզուր» խմբի՝ տարբեր տարիքի պարողների ելույթով, որին միացավ խմբի գեղարվեստական ղեկավարը՝ պարային կրակոտ վերջաբանով:
Շնորհավորանքի խոսքում «Զանգեզուր» համույթի երկու տարվա գործունեությունը, մանավանդ մատաղ սերնդի գեղագիտական դաստիարակության գործում, արժևորեցին Դավիթ Գասպարյանը և Վիգեն Հովհաննիսյանը: Վերջինս նաև Կապանի մշակույթի կենտրոնի կողմից պատվոգիր հանձնեց Վահագն Գասպարյանին: Նրան՝ խմբի անդամները և նրանց ծնողները Խուստուփի պատկերով մի գեղանկար նվիրեցին:
«Զանգեզուրի» անդրանիկ ելույթը գեղագիտական հաճույք պատճառեց կապանցի հանդիսատեսին, որ յուրաքանչյուր պարային կատարում վարձատրում էր ջերմ ծափողջույններով: