Եվրամիությունն ստիպված կլինի 195 մլրդ եվրո ծախսել Ռուսաստանի նավթից եւ գազից հրաժարվելու համար
Եվրամիությունն առաջիկա հինգ տարում լրացուցիչ 195 միլարդ եվրո կծախսի Ռուսաստանից Էներգետիկական կախվածությունից ազատվելու համար:
Ինչպես մայիսի 11-ին իր կայքում հայտնել Է Financial Times թերթը, նման բյուջե Է ենթադրում Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) կողմից պատրաստված արագացված Էներգետիկական անցման նախագիծը:
Փաստաթղթում, որին ծանոթացել Է հրատարակությունը, ասված Է, որ «ռուսական հանածո վառելիքից կախվածության արագ նվազումը հնարավոր Է մաքուր Էներգիայի արագ անցման հաշվին»: Հանուն դրա մինչեւ 2030 թվականը ԵՄ-ին անհրաժեշտ կլինի 13 տոկոսով կրճատել Էներգասպառումը պլանավորված 9 տոկոսի փոխարեն՝ Էներգաարդյունավետության բարձրացման հաշվին: Նաեւ նպատակ Է դրվում ավելի քան կրկնապատիկ մեծացնել վերականգնվող աղբյուրներից Էներգիայի արտադրությունը՝ դրա բաժինը եվրոպական սպառման մեջ 2020 թվականի 22 տոկոսից 2030 թվականին հասցնելով մինչեւ 45 տոկոսի:
Ավելի վաղ ԵՀ-ի աաջարկած նպատակային ցուցանիշը 40 տոկոս բաժինն Էր: Այլ բաների թվում առաջարկվում Է շեշտը դնել կանաչ ջրածնի վրա, որի սպառումը Եվրամիությունում մինչեւ 2030 թվականը կարող Է կազմել 20 միլիոն տոննա (ընդ որում այդ ծավալի կեսը կներմուծվի), ինչպես նաեւ բիոմեթանի վրա: Ինչպես գրում Է Financial Times-ը, նախագիծը պլանավորվում Է պաշտոնապես ներկայացնել մայիսի 18-ին: Այն կպահանջի փոփոխություններ մտցնել ԵՄ-ի մի քանի դիրեկտիվներում, ներառյալ պահանջների մեղմացումը վերականգվող Էներգետիկայի ոլորտի նախագծերի նկատմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: