• ՀՀ Վայոց ձորի մարզ, Զառիթափ համայնք, Գոմք բնակավայր, Տուրիստական հնարավորությունների ընդլայնման ներդրումային ծրագիր,
• ՀՀ Վայոց ձորի մարզ, Գողթանիկ համայնք, Այծի պանրի արտադրություն,
• ՀՀ Վայոց ձորի մարզ, Եղեգնաձոր համայնք, Չրի արտադրություն,
• ՀՀ Կոտայքի մարզ, Հրազդան համայնք, Այգեգործության զարգացման ծրագիր:
ՀՀ մարզպետարանների, այլ գերատեսչությունների եւ ներդրողների կողմից շարունակվում են նախարարություն ներկայացվել ներդրումային ծրագրերի հայտեր, ներկայումս ընթանում են այդծրագրերի ուսումնասիրության աշխատանքները: Ծրագրային առաջարկները հիմնականում վերաբերում են գյուղատնտեսական մթերքի վերամշակմանը, զբոսաշրջության զարգացմանը, հանքարդյունաբերությանը, վերականգնվող էներգիայի արտադրությանը, անասնապահությանը, մետաղագործությանը, մեքենատրակտորային կայանների ստեղծմանը, թեթեւ արդյունաբերության զարգացմանը:
11.08.2017
Հ.Գ. Սյունիքի մարզը չենք տեսնում ֆինանսավորված ծրագրերի ցանկում: Հույս ունենք, որ շուտով կֆինանսավորվեն Սյունիքից ներկայացված ծրագրերը եւս, մանավանդ որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը սյունիքյան երկրորդ այցի ժամանակ խոստացել էր Սյունիքում 2017 թվականին կատարել 55 մլն դոլարի ներդրում, իսկ մինչեւ տարեվերջ մնացել է չորս ամիս: