Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնն անսպասելի քայլ է արել. հրաժարական տված Լըկորնյուն վերանշանակվել է այդ պաշտոնում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրաժարական տված Սեբաստիան Լըկորնյուին վերանշանակել է վարչապետի պաշտոնում՝ վերջ դնելով երկրում խորացող քաղաքական փակուղու լուծմանն ուղղված շահարկումներին և լարված բանակցություններին, որոնք տևել են մի քանի օր։
Ըստ Euronews-ի, հայտարարությունն արվել է Ֆրանսիայի հիմնական քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ վերջնական խորհրդակցություններից հետո։ Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր, Ելիսեյան պալատում այդ հանդիպումը «պետք է լիներ կոլեկտիվ պատասխանատվության պահ»։
Այս նշանակումը, ըստ աղբյուրի, վճռորոշ պահ է Մակրոնի նախագահության ընթացքում, որը կտևի մինչև 2027 թվականը, քանի որ Լըկորնյուի անսպասելի հեռանալը հանգեցրել է ընդդիմության կողմից Մակրոնի հրաժարականը կրկին պահանջելու կոչերին կամ նոր արտահերթ ընտրություն անցկացնելու հայտարարություններին:
Վերանշանակված վարչապետը պետք է մինչև հոկտեմբերի 13-ը ներկայացնի բյուջեի նախագիծը։
Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայի վարչապետ Սեբաստիան Լըկորնյուն կառավարության նոր կազմը հայտարարելուց ընդամենը մի քանի ժամ անց հրաժարական էր տվել: Նա քննադատել էր կուսակցություններին՝ փոխզիջումների գնալուն պատրաստակամ չլինելու համար: Վարչապետի անսպասելի և աննախադեպ հրաժարականն ավելի էր խորացրել Ֆրանսիայում տիրող քաղաքական ճգնաժամը: Նոր կառավարության կազմը դժգոհություն էր առաջացրել ինչպես ընդդիմադիրների, այնպես էլ համախոհների շրջանում: