«Գանձասար- Կապանը» պարտությամբ սկսեց որակավորման փուլը, իսկ աշխարհը նոր չեմպիոն չունեցավ
Ֆուտբոլի Եվրոպայի լիգայի որակավորման առաջին փուլում Կապանի «Գանձասարը» հյուրընկալվեց լեհական «Լեխ»-ին եւ պարտություն կրեց: Մրցակիցն արդեն 15-րդ րոպեին հաղթում էր երկու գնդակի առավելությամբ եւ մինչեւ խաղավարտ պահպանեց հաղթական հաշիվը: Միայն խաղի վերջում «Գանձասարը» գոլային պահ ունեցավ, բայց Գեղամ Հարությունյանը մոտ տարածությունից  հարվածեց դարպասապահի ուղղությամբ: Պատասխան խաղում «Գանձասար-Կապանը» լեհական թիմի հետ խաղալու է հուլիսի 19-ին Երեւանում: Կկարողանա՞ կապանյան թիմը հաղթահարել երկու գնդակի տարբերությունը, ցույց կտա ժամանակը: Չի կարելի ասել, որ «Գանձասարը» անհուսալի վիճակում է հայտնվել, բայց հակառակորդն էլ հեշտերից չէ:
Ի դեպ, հայաստանյան երկու թիմեր եւս ձախողել են առաջին հանդիպումները: Չեմպիոնների լիգայի առաջին փուլի շրջանակում Հայաստանի չեմպիոն Երեւանի «Ալաշկերտը» սեփական հարկի տակ 0:3 հաշվով պարտություն կրեց շոտլանդական «Սելթիկից», իսկ եվրալիգայի որակավորման առաջին փուլում դարձյալ սեփական հարկի տակ Երեւանի «Բանանցը» 1:2 հաշվով զիջեց բոսնիական «Սարաեւոյին»: Միայն Երեւանի «Փյունիկին» հաջողվեց հաղթանակ տոնել մակեդոնական «Վարդարի» նկատմամբ:Ֆուտբոլային աշխարհում վերջին մեկ ամսում ավելի կարեւոր իրադարձություններ տեղի ունեցավ, հուլիսի 15-ին ավարտվեց ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը: Եզրափակիչն անցավ գրավիչ պայքարում, եւ ֆրանսիայի ընտրանին 4:2 հաշվով հաղթելով Խորվաթիային՝ 20 տարի անց դարձավ աշխարհի ֆուտբոլի կրկնակի գավաթակիր: Եթե հաղթեր Խորվաթիան, աշխարհը նոր չեմպիոն կունենար. բայց այդ երեկո ֆորտունան երես էր թեքել այդ հավաքականից: Այնուամենայնիվ, ավարտված աշխարհի առաձնությունից հետո մի հետաքրքրական փաստ արձանագրվեց. Ֆրանսիայի հավաքականի մարզիչ Դիդիե Դեշամը դարձավ երրորդ մարդը երկրագնդում, ով ֆուտբոլի աշխարհի չեմպիոն է հռչակվում թե՛ որպես ֆուտբոլիստ եւ թե՛ որպես մարզիչ: Մինչ այդ նման բան հաջողվել էր Մարիո Զագալոյին (Բրազիլիա) եւ Ֆրանց Բեկենբաուերին (Գերմանիա):