Գազայի հիվանդանոցի վրա ավիահարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 800-ի. ԱՀԿ-ն դատապարտում է Իսրայելի հարձակումը
Գազայի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Գազայի հիվանդանոցի վրա իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 800-ի։
Նշվում է, որ հիվանդանոցում եղել են միայն խաղաղ բնակիչներ՝ հիվանդներ, բժիշկներ և խնամողներ, ինչպես նաև տեղահանվածներ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խստորեն դատապարտել է Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող Ալ Ահլի արաբ հիվանդանոցի վրա Իսրայելի հարձակումը։
Հիվանդանոցը Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող 20 հիվանդանոցներից մեկն էր, որոնց իսրայելական զինվորականները հրամայել են տարհանել: Տարհանման հրամանն անհնար էր իրականացնել՝ հաշվի առնելով ներկայիս անապահովությունը, շատ հիվանդների ծանր վիճակը և շտապօգնության մեքենաների, անձնակազմի, առողջապահական մահճակալների և տեղահանվածների համար այլընտրանքային ապաստանների պակասը, ասվում է ԱՀԿ-ի հայտարարության մեջ:
ԱՀԿ-ն կոչ է արել անհապաղ, ակտիվ պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և ցուցաբերել բժշկական օգնություն։
«Տարհանման հրամանները պետք է չեղյալ հայտարարվեն։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքը պետք է հարգվի, ինչը նշանակում է, որ առողջապահությունը պետք է ակտիվորեն պաշտպանված լինի և երբեք չպետք է թիրախավորվի», - ասել է ԱՀԿ-ն։