Գեներալը Bayraktar-ի դեմ պայքարի ուղիներ է նշում․ Ռուսաստանը հետեւություններ է արել արցախյան պատերազմից
Թուրքական Bayraktar ԱԹՍ-ները կարելի է խոցել զենիթային գնդացիրների օգնությամբ կամ էլ վնասազերծել ՌԷՊ միջոցներով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
«ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի ուժերն արդեն խոցել են մի քանիսը։ Ակնհայտ է, որ զենք է կիրառվում, որը հաջողությամբ պայքարում է դրանց դեմ»,- ասաց գեներալը։
Նշենք, որ վերոնշյալ ԱԹՍ-ները զանգվածաբար կիրառվել են Արցախում, եւ քանի որ Թուրքիան Ղրիմը ռուսական չի ճանաչում, այդ զենքը մատակարարել է Ուկրաինային՝ ռուս ժողովրդին ոչնչացնելու համար։ Ռուսաստանը հետեւություններ է արել այս ամենից։
«Եթե, օրինակ, Արցախում տանկերի մոտ տեղադրեին ծխածածկույթ եւ հրածածկոց, ապա դա կդժվարացներ ԱԹՍ-ն կառավարող օպերատորի համար տեսանելիությունը։ Բացի այդ, հայկական ուժերը բազայից ստացել էին ՌԷՊ միջոցներ»,- ասաց գեներալը։