Գեւորգ Փարսյանը ընդունել է Գերմանիայի վերականգնման վարկերի բանկի (kfw) ծրագրերի պորտֆելի ավագ կառավարչի գլխավորած պատվիրակությանը
08.05.2023 22:31
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն այսօր հյուրընկալել է Գերմանիայի վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) ծրագրերի պորտֆելի ավագ կառավարիչ Ֆրանկ Մյորշելին, «Պահպանվող Տարածքների Աջակցման Ծրագիր-Հայաստան» (ՊՏԱԾ-Հ) ծրագրի թիմի ղեկավար Միշել Բլիմսրիդերին, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանին և «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիրի տնօրեն Արման Մկրտչյանին։
Այցի հիմնական նպատակը նախորդ տարիներին համատեղ կատարված աշխատանքների գնահատումն ու առաջիկա համագործակցության ծրագրերի ներկայացումն էր։
Գևորգ Փարսյանը ողջունելով հյուրերին՝ նախ շնորհակալություն է հայտնել համագործակցությամբ կատարվող այն բոլոր ծրագրերի համար, որ արդեն մի քանի տարի է իրականացվում է բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում և հատկապես կարևորել գյուղական բնակավայրերի կայուն սոցիալ–տնտեսական զարգացմանն ուղղված ջանքերը։ Համայնքի ղեկավարը, ի թիվս կատարված այլ աշխատանքների, առանձնացրել է Կապան համայնքի 7 թիրախային բնակավայրերի աղբահանության խնդիրների լուծման նպատակով համայնքին տրամադրված աղբատարների, ջրցան և աղբատար մեքենաների, համապատասխան հեծանվային ենթակառուցվածքների, էներգախնայողությանն ու էներգաարդյունավետությանն ուղղված աշխատանքները։ Իր խոսքում նա ընդգծել է, որ իրականացվող ծրագրերը դասվում են բարձր արդյունավետություն ունեցող ծրագրերի շարքին, և դրանց իրականացման հարցում բարձր գնահատել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և տեղի շահառու կազմակերպությունների թիմերի ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է եղել նաև «Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման» ծրագրին, որով կապահովվի կենսաբազմազանությամբ հարուստ տարածքներում բնական ռեսուրսների պահպանությունն ու կայուն օգտագործումը։ Ծրագրի բյուջեն շուրջ 26 մլն եվրո է, որը տրամադրել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարությունը (BMZ)՝ KfW-ի միջոցով: Առաջիկայում սպասվում է պայմանագրի ստորագրում, որն էլ հիմք է ծառայելու ծրագրի մեկնարկին։ Նշենք, որ ծրագրի իրականացման թիրախային վայր է նաև Սյունիքը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։