Գնդապետ Վահե Աղալարյանն ազատվել է ՀՀ ՊՆ Զ և ԶՀԾ Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարի պարտականություններից
Վահե Աղալարյանը ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար կամ, ինչպես ընդունված է ասել, Սյունիքի մարզի զինվորական կոմիսար նշանակվեց Արցախյան 3-րդ պատերազմի վերջին օրերին:
Մեր նորագույն պատմության դժվարագույն այդ օրերին, երբ ամենուրեք իշխում էին հուսահատություն և անորոշություն, Սյունիքում նման պաշտոնի ստանձնումը, անտարակույս, մեծ ռիսկ և պատասխանատվություն էր ենթադրում: Բայց նա չվարանեց և համարձակորեն ստանձնեց մարզի զինկոմի պարտականությունները: Եվ կարողացավ արժանապատվորեն գլխավորել զորակոչային և զորահավաքային այդ կառույցը, կատարել առաջադրված խնդիրները՝ քանիցս արժանանալով ՀՀ պաշտպանության նախարարության գնահատանքին:
Մի փոքր տարօրինակ է (եթե ոչ տարակուսելի) 44 տարեկան գնդապետին, փորձառու զինվորականին ու կազմակերպչին զինված ուժերի շարքերից զորացրված տեսնելը, եթե նույնիսկ ինքն է զորացրման ցանկություն հայտնել:
Հարգելի գնդապետը խոստացավ երբևէ պատասխանել «Սյունյաց երկրին» հետաքրքրող հարցերին՝ կապված իր անսպասելի պաշտոնաթողության հետ:
Մինչ այդ մենք նրան շնորհակալություն ենք հայտնում՝ պատերազմական և հետպատերազմական դժվարին օրերին Սյունիքում կատարած աշխատանքների համար:
Քանիցս ականատես ենք եղել, թե ինչպիսի ոգևորությամբ է նա կազմակերպում զորահավաքը Սյունիքում՝ ամեն մի զորահավաք վերածելով համաժողովրդական տոնակատարության:
Այնպես որ՝ հաջողություն ենք մաղթում գնդապետ Վահե Աղալարյանին և հույս հայտնում, որ նրա փորձը և գիտելիքները դեռ կօգտագործվեն մեր զինված ուժերում:
«Սյունյաց երկրի» հետ հեռախոսազրույցում Վահե Աղալարյանն ասաց. «Իմ սիրելի պարբերականի միջոցով նախևառաջ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր-բոլորին՝ իմ մարտական ընկերներից սկսած, համատեղ ու նվիրական աշխատանքի համար: Նաև ուզում եմ տեղեկացնել՝ Սյունիքից հեռանալու մտադրություն չունեմ, իսկ հարկ եղած դեպքում իմ զինվորական փորձով լինելու եմ հայրենակիցներիս՝ Սյունյաց աշխարհի հերոսական ժողովրդի հետ՝ ամենադժվարին և պատասխանատու տեղամասերում»: