Գորիս համայնքի ղեկավարի այցը Նաին. համագործակցության նոր հնարավորություններ
Գորիսի համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը, համայնքապետարանի քաղաքաշինության և գյուղատնտեսական բաժինների ղեկավարների ուղեկցությամբ, աշխատանքային այցով մեկնել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նաին քաղաք, հանդիպել քաղաքապետ Հասան Շաֆիին։ Այցի հիմնական նպատակն էր նախանշել մի շարք ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները և դրանց նոր մեկնարկ տալ։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ այդ թվում՝ Նաինի մարզային իշխանությունների, տեղական արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների և մշակութային հաստատությունների ղեկավարների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են տնտեսական, սոցիալական, զբոսաշրջային և ներդրումային ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարները։ Հանդիպումները երկուստեք կարևորվել են նոր համագործակցություն ստեղծելու և հայ-իրանական բարեկամական կապերն առավել ամրապնդելու տեսանկյունից։ Նաինի քաղաքապետ Հասան Շաֆիին, ընդգծել է, որ երկու քաղաքներն ունեն բազմաթիվ նմանություններ մշակութային, պատմական և զբոսաշրջային ներուժի առումով, ինչը ամուր հիմք է համատեղ աշխատանքի համար։ Գորիսը և Նաինը, լինելով մշակութային և զբոսաշրջային կենտրոններ, ունեն համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ։
Այս այցը գործնականում կարևոր քայլ էր՝ նախանշելու համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղիները՝ սկսած մշակութային միջոցառումների անցկացումից մինչև տնտեսական կապերի խթանում։ Ակնկալվում է, որ այս այցը և դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն երկու քաղաքների միջև համագործակցության հետագա խորացմանը՝ բացելով նոր հեռանկարներ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։