Գորիս-Կապան ճանապարհը դեռ փակ է, հայտնի չէ՝ երբ կվերսկսվեն բանակցությունները․ Գևորգ Փարսյան
Այս պահի դրությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են փակ  պահել Գորիսից Կապան տանող ՀՀ միջպետական ճանապարհը։ Երեկ տեղի ունեցած բանակցությունները ապարդյուն են անցել։ Այս մասին Armenia Today-ի հետ զրույցում հայտնեց Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը՝ մինչդեռ ՔՊ պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, թե իրեն վստահեցրել են, որ մինչև երեկո ճանապարհը կբացվի։
«Հանդիպումները տեղի ունեցան, բանակցությունները եղան։  Բայց մինչև այս պահն էլ ճանապարհը փակ է։ Այսօր պետք է բանակցությունները շարունակվեն, բայց հայտնի չէ, թե երբ բանակցությունները կվերսկսեն։ Բանակցությունները եռակողմ էին, հայկական կողմի ներկայացուցիչները ևս մասնակցություն ունեցել են»,- նշեց համայնքի ղեկավարը։
Գևորգ Փարսյանի տեղեկացմամբ՝ Կապան-Գորիս ավտոճանապարհի որոշ հատվածների՝ ադրբեջանցիների կողմից փակված մնալը բազմաթիվ դժվարություններ է առաջացրել Որոտան, Շուռնուխ և Բարձրավան համայնքաների բնակիչերի համար։
Դիտարկմանը՝ արդյոք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած այլընտրանքային ճանապարհով երթևեկություն չի կազմակերպվո՞ւմ, Կապանի համայնքապետը պատասխանեց․ «Գործող միակ այլընտրանքային ճանապարհը բեռնատարների համար անհարմար ճանապարհ է։ Գրեթե ոչ օգտագործելի։ Ներկա դրությամբ այդ ճանապարհը վերանորոգվում է։ Գորիս- Կապան մայրուղին Իրանի հետ կապող միակ ճանապարհն է»,- նկատեց նա։
Գորիս Փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյան էլ  Armenia Today-ի հետ զրույցում ասաց, որ պատրաստվում է Շուռնուխ համայնք այցելել՝ տեղում ծանոթանելու իրավիճակին։
Հիշեցնենք, որ արդեն երկու օր է՝ ադրբեջանական ԶՈւ-ն փակել է Գորիս- Կապան ճանապարհը։
Ադրբեջանցիները նշում են, որ իբր հայ զինծառայողները վիրավորել են իրենց զինծառայողին: ԱԺ-ում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելու ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ դանակահարության վերաբերյալ տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում։
Նա նշեց՝ այն հատվածը, որը ԽՍՀՄ քարտեզներով Խորհրդային Հայաստանից դուրս է եղել, ադրբեջանցիները եկել, փակել են։ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Սյունիքի մարզը Հայաստանից կտրված չէ, կա այլ՝ գրունտային ճանապարհ․ ասֆալտապատում են Կապան-Աղվանի այլընտրանքային ճանապարհը։
Հիշեցնենք նաև, որ  ճանապարհը բացելու եռակողմ հայտարարություններն երեկ արդյունք չեն տվել։  Այն ավարտվել է ուշ երեկոյան, սակայն,  ադրբեջանցիները հրաժարվել էին բացել  ճանապարհը։