Գորիսում և Ակներում 40 հա անտառածածկ տարածք կվերականգնվի
Գորիս համայնքի ղեկավարԱռուշ Առուշանյանն ընդունել է ՖԱՕ-ի (Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն) ներկայացուցիչներին, քննարկել Գորիսում և ԱԿներում իրականացվող #անտառվերականգնման ծրագիրը։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է 40 հա տարածքի վրա իրականացնել անտառվերականգնման աշխատանքներ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները, տարածքների ցանկապատման հարցերը։
Ծրագրի արդյունավետության բարձրացման նպատակով նախատեսվում է համագործակցել տեղի ֆերմերների հետ։ Առաջին հերթին՝ ապահովելու անտառվերականգնման տարածքների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, երկրորդ՝ մշակել համատեղ միջոցներ ֆերմերներին աջակցելու հարցում։
Հանդիպման ընթացքում համաձայնություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսներին նախապատրաստել տարածքները, իրականացնել ցանկապատման աշխատանքներ, իսկ գարնանը կազմակերպել մասսայական ծառատունկ։
Գորիս համայնքի ղեկավարը հատուկ կարևորել է կպչողականության հարցը՝ շեշտելով, որ անհրաժեշտ է պարբերաբար հետևել և ապահովել տնկած ծառերի խնամքը, որպեսզի կատարված աշխատանքի արդյունքը տեսանելի լինի երկարաժամկետ հեռանկարում։
Ծրագիրն իրականացվում է Շրջակա միջավայրի նախարարության Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի կողմից՝ «Հայաստանում անտառների դիմակայունության բարձրացում՝ մեղմացման միջոցառումների շնորհիվ հարմարեցման և գյուղական վայրերում կանաչ տարածությունների ընդլայնման միջոցով» ծրագրի շրջանակում։