Գորիսում կրկին զորակոչ էր
Հուլիսի 8-ին Գորիսում տեղի ունեցավ Սյունիքի մարզի ամառային շրջանի չորրորդ զորակոչը: Մարզում առաջինը Գորիսում տրված մեկնարկից հետո հանդիսավորությամբ բանակ ճանապարհվեցին Գորիսի, Կապանի, Սիսիանի տարածաշրջանների զորակոչային տարիքի բազմաթիվ նորակոչիկեր։ Առաջիկայում այն կեզրափակվի Մեղրիով:
Զորակոչի օրերին Գորիսի զինկոմիսարիատին հարող տարածքը միշտ լի է մարդկանցով: Հայրենասիրական երգերի ու երաժշտության հնչյունների ներքո այստեղ են հավաքվում Գորիս, Տեղ և Տաթև համայնքների բազմաթիվ բնակիչներ, որպեսզի բանակ ճանապարհեն իրենց զավակներին, եղբայրներին, բարեկամներին, ընկերներին...
Գորիսի զինկոմիսարիատի հատուկ առանձնացված կաբինետներում մասնագիտական տարբեր ուղղվածության՝ Գորիսի ճանաչված բժիշկներից կազմված բժշկական հանձնաժողովը՝ Շողիկ Թունյանի ղեկավարությամբ, բուժզննում է իրականացնում․․․
Հանդիսավոր միջոցառման գեղարվեստական մասի ղեկավար Նելլի Արզումանյանի հաղորդավարական խոսքերն այս անգամ շաղախված էին Սյունյաց Անդոկ իշխանի ու Անդրանիկ Զորավարի ոգեղեն կերպարներով։
Անդոկ Սյունին Հայաստանի թագավորների օրոք Սյունիքի ամենամեծ այրուձին ու մեծաքանակ զորք ունեցող իշխանն էր, ով, որպես առանձնահատուկ պատվի նշան, որպես երկրի գլխավոր ռազմաստրատեգ, թագավորական ժողովներին միշտ նստում էր թագավորի աջ կողքին։
Անդրանիկ Զորավարը Գորիսում, ըստ մեր նշանավոր հայրենակից Ղազար Մալինցյանի շուրթերով շշպռեց անգլիացի զորավար Թոմսոնին, որը հնդիկների շքախմբով եկել էր Գորիս, որպեսզի հայոց Զանգեզուրը բռնակցի Ադրբեջանին․․․
Միջոցառմանը հնչեց Հայաստանի օրհներգը:
ՀՀ ԶՈՒ զորամասի հոգևոր սպասավոր Գևորգ սարկավագ Մկրտչյանն աղոթեց նորակոչիկների համար և օրհնության խոսք ասաց:
Սյունիքի մարզի զինվորական կոմիսար, գնդապետ Վահրամ Հարությունյանն իր ելույթում կարևորեց նորակոչիկների մարտական պատրաստվածությունը, նրանց կարգապահ ծառայությունը, շնորհավորեց նորակոչիկներին՝ հայոց բանակի շարքերը համալրելու կապակցությամբ, մաղթեց անփորձանք ծառայություն, բարի վերադարձ:
Ելույթներ ունեցան շարքային Ռազմիկ Մատինյանը, նորակոչիկի ազգական Անահիտ Մինասյանը, ով եկել էր իր թոռնիկի հետ: Փոքրիկ Ինեսայի արտասանած սարդարապատցի բանաստեղծուհի Անահիտ Ազիզյանի «Խոսք նորակոչիկին» բոցաշունչ բանաստեղծությունն այնքան բնական էր ու հուզիչ, որ մարդկանց հոծ բազմությունը փոքրիկի արտասանության ժամանակ նույնիսկ շշուկ չարձակեց․․․
Որդիս, մեծացար, բանակ ես գնում,
Պիտի ծառայես հայոց բանակում։
Ամեն օրվա հետ մի հույս եմ կապել,
Ես այս թանկ օրվան երկար սպասել։
Ահա, գնում ես, խոսքս լավ հիշիր․
Մեր հողը սուրբ է, այն լավ պահպանիր։
Ապուպապերդ արյուն են թափել,
Հողը պահպանել ու քեզ են տվել։
Դու էլ պիտի տաս քո զավակներին,
Այսպես՝ շարունակ, գալիք սերունդին։
Առանց այն էլ, շատ ենք հալածվել,
Շատ ենք բզկտվել ու մի բուռ դարձել։