Գորիսում տեղի կունենա Դավիթ Համբարձումյանի գործով դատական նիստը. մեղադրյալը բողոքում է դատաքննության ողջամիտ ժամկետների խախտումից
06.06.2018 00:34
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Գորիսի նստավայրում դատավոր Դավիթ Սարգսյանի նախագահությամբ հունիսի 6-ին տեղի կունենա ամբաստանյալ Դավիթ Համբարձումյանի գործով դատական նիստը: Համբարձումյանը, ով եղել է «Կապանի երեխաների պաշտպանության և խնամքի գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 179 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացնելը կամ վատնելը՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով) և 314 հոդվածի (պաշտոնեական կեղծիքը) 1-ին մասով:
Ամբաստանյալի եղբայրը՝ Ռոմա Համբարձումյանը, նշում է, որ արդեն ավելի քան երեք տարի է, ինչ Դավիթ Համբարձումյանն ունի կալանավորված անձի կարգավիճակ, ինչը նրան զրկում է անգամ հարազատների հետ երկարատև տեսակցության իրավունքից:
Դատավոր Դավիթ Սարգսյանի գործողություններից պատասխանող կողմը որևէ դժգոհություն չունի, ավելին՝ պնդում են, որ դատական գործընթացը տարվում է օրինականության շրջանակներում, նկատվում է դատավորի անաչառությունը:
Մեղադրող կողմը, սակայն, մշտապես դեմ է արտահայտվում խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդություններին: Եթե նախկինում որպես հիմնավորում բերվում էր այն հանգամանքը, որ վկաները դեռ չեն հարցաքննվել և նպատակահարմար չէ ամբաստանյալի խափանման միջոցը փոխելը, ապա վերջին միջնորդությունը, պատասխանող կողմի պնդմամբ, մերժվել է բացարձակապես առանց հիմնավորման: Դատախազը պարզապես դեմ է արտահայտվել միջնորդությանը՝ առանց հիմքեր ներկայացնելու:
Ամբաստանյալն ու նրա հարազատները պահանջում են արդար դատաքննություն և որ վերջապես նիստերը տեղի ունենան ու կայացվի արդար դատավճիռ, քանի որ խախտվել են դատաքննության ողջամիտ ժամկետները: Ավելի քան 1 տարի (2016թ. փետրվարից մինչև 2017թ. մայիսը) դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի վարույթում գործով ոչ մի դատական նիստ չի եղել: Պատճառաբանվել է, որ չորս դատական նիստ չի կայացել այլ քրեական գործերով նիստեր լինելու պատճառով, մեկ նիստ չի կայացել կողմերի չներկայանալու պատճառով, մեկ նիստ չի կայացել դատախազի չներկայանալու պահանջով:
Ամբաստանյալը մայիսի 15-ին նամակ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով ուշադրության կենտրոնում պահել գործն ու արդարադատության համակարգի անաչառությունը:
«Կապանի երեխաների պաշտպանության և խնամքի գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի արդեն նախկին տնօրեն Դավիթ Համբարձումյանին մեղադրանք է առաջադրվել նրա համար, որ նա, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ և օժտված լինելով գույքի, նյութական արժեքների տնօրինման, կառավարման լիազորություններով, պաշտոնական դիրքն օգտագործելով, յուրացրել է ավելի քան 4 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ անվադողեր, հանդերձանք, կատարել պաշտոնեական կեղծիք: