Գորիսը վերականգնվում է. սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում` համայնք- կառավարություն համագործակցության շնորհիվ շինարարական եռուզեռ է քաղաքի տարբեր հատվածներում
18.03.2024 21:12
Գորիսում ամեն օր շինարարական աղմուկ է . կառուցվում, վերակառուցվում, նոր տեսք են ստանում քաղաքի փողոցները։ Տարբեր թաղամասեր վերածվել են մեծ շինհրապարակների. Վերակառուցվում են ճանապարհներ, բակեր, ենթակառուցվածքներ և այլն: Քաղաքն ամեն օր վերափոխվում ու նոր շունչ է ստանում: Համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը շինհրապարակներ է այցելել, շինարարական ընկերությունների պատասխանատուների հետ քննարկել է, որպեսզի խստագույն կերպով, ամենօրյա ռեժիմով հետևեն աշխատանքների որակին և ժամկետներին։ Այս պահին Տարածքային զարգացման հիմնադրամի և ՏԿԵՆ-ի աջակցությամբ վերականգնվում է քաղաքի պատմական միջուկը։ Սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում վերակառուցվում է Հին Գորիս պատմական թաղամասը` 45% կառավարության, 55% համայնքի համաներդրմամբ։ Համայնքային միջոցներով վերակառուցվում են նաև Անկախության փողոցի մայթերը։ Ընթացիկ է նաև բնակարանաշինության ծրագիրը, որի ավարտին 18 բնակարանների բանալիները կհանձնվեն Արցախից բռնի տեղահանված և տեղացի ընտանիքներին։