Դավիթբեկի ինքնապաշտպանական ջոկատի հրամանատարությունը ստանձնել է պահեստազորի գնդապետքաջ ֆիդայապետ Արթուր Մարտիրոսյանը։ Նրա միայն ներկայությունը շրջապատողներին վստահություն է ներշնչում...
1990-2013 թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում։ 1993 թ. նշանակվել է Կապանի նորաստեղծ մոտոհրաձգային 97-րդ բրիգադի 7-րդ (Կարմրաքարի) գումարտակի հրամանատար, մասնակցել Կապանի մատույցների, Լաչինի, Կուբաթլուի, Զանգելանի, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Հորադիզի ուղղություններով մղվող մարտական գործողություններին։
Ուսանել է Ռուսաստանի Դաշնության Ֆրունզեի անվան համազորային ակադեմիայում։ Ուսումն ավարտելուց հետո` 2005-2013 թթ., զբաղեցրել է բանակային 1-ին կորպուսի հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը։
Հրամանատարը, նախեւառաջ, տեղեկացնում է, որ ջոկատի զինվորների տրամադրությունը մարտական է, արդեն երկու անգամ հերթափոխ է կազմակերպել, որը սահուն է անցել, այսինքն` չի եղել դեպք, որ մեկը գնա տուն եւ ժամանակին չվերադառնա ծառայության։ Ջոկատում ընդգրկված են մարտիկներ ինչպես Դավիթբեկից, Կապանից եւ հարակից գյուղերից, այնպես էլ Մասիսից ու Նոյեմբերյանից։
Արթուր Մարտիրոսյանն Արցախյան երրորդ պատերազմի առաջին օրերից Ջաբրայիլում է եղել, լավագույնս պատկերացնում է այս պատերազմի «մանրամասները», թե ինչու պատերազմը նման ընթացք ու ավարտ ունեցավ։
-Կապան համայնքի ղեկավարությամբ` Ներքին Հանդից սկսած մինչեւ Դավիթբեկ ամրաշինական կառույցներ պիտի ստեղծենք եւ ստեղծում ենք, օրակարգում մեր սահմաններն ամրացնելու խնդիրն է, - տեղեկացնում է Արթուր Մարտիրոսյանը։
Մեր զրույցի ավարտին խնդրեցինք փորձառու զինվորականին խոսք ուղղել ժողովրդին։
- Մի քիչ էլ Հայաստանի մասին մտածեք..., - կարճ եւ իմաստալից եղավ նրա պատասխանը։