Գրիշա Մարգարյան. «ՄԵՆՔ ՍՏԻՊՎԱԾ ԿՀԱՅՏՆՎԵՆՔ ՓՈՂՈՑՈՒՄ»
18 տարի Սյունիքում գործող Տիկնիկային թատրոնի գործունեությունը վտանգված է:
Հարցազրույց «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնի հիմնադիր ղեկավար Գրիշա Մարգարյանի հետ:
- Պարոն Մարգարյան ինչպե՞ս ստեղծվեց «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնը, և ի՞նչ ճանապարհ եք անցել մինչ այժմ, ի՞նչ կարևոր ձեռքբերումներ ունեք:
- 2008թ. հիմնեցի երեխաների հոգևոր դաստիարակության և աջակցության «Տիկնիկ» հասարակական կազմակերպությունը, իսկ 2010 թվականին «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնը: Երեխաների հոգևոր դաստիարակության և աջակցության «Տիկնիկ» հասարակական կազմակերպության և «Վորլդ Վիժն Հայասատան» ՄԲԿ-ի համատեղ ջանքերով «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնը ստեղծվել է 2010 թվականին: Համագործակցել ենք «Վորլդ Վիժն Հայասատան» ՄԲԿ-ի, ԱՄՆ դեսպանատան, ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի, «Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամ»-ի հետ: Մեր տիկնիկային թատրոնը յուրահատուկ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում, որովհետև մեր տիկնիկավարների 70 տոկոսը հաշմանդամներ են: Սյունիքի մարզում չկա տիկնիկային թատրոն, մենք 6 տարի անվճար սպասարկել ենք մարզի երեխաներին, «Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամ»-ի շնորհիվ ունեին 3 մասնաճյուղ, Գյումրիում, Ալավերդիում, Շուշիում: Հյուրախաղերով եղել ենք հանրապետության 3 մարզում, նաև՝ Երևանում: Իրականացրել ենք տարբեր ծրագրեր, քաղաքացիության, բնապահպանական, հայրենասիրական թեմաներով: Խաղացանկում ունենք 12 ներկայացում: Ունենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է շարժական տիկնիկային թատրոնին, 57 տիկնիկ, շարժական բեմ, տեխնիկապես հագեցված ենք: Երևանի քաղաքապետի հրավերով մասնակցել ենք Էրեբունի-Երևան տոնակատարությանը, դարձյալ Երևանի քաղաքապետարանի հրավերով մասնակցել «Երևանյան ամառ» և «Խոսող խաղալիք» փառատոններին: 2Օ17 թվականին Եգիպտոսի ակադեմիական տիկնիկային թատրոնի հրավերով մասնակցել ենք միջազգային առաջին տիկնիկային օնլայն փառատոնին «Սասունցի Դավիթ» էպոսի տիկնիկային մեկ ժամանոց ներկայացումով՝ ներկայացնելով Հայաստանը, քանի որ մենք միակն էինք Հայաստանից: Այս տարի հրավեր ստացանք Հնդկաստանի տիկնիկային փառատոնից, սակայն մերժեցինք՝ հովանավոր չունենալու պատճառով: Ներկայացումներով հանդես ենք եկել մանկատներում, հաշմանդամ երեխաների հատուկ դպրոցներում, հանրակրթական դպրոցներում, մանկապարտեզներում, զինվորական զորամասերում: Ունեցել ենք հրապարակային ներկայացումներ: Արդեն երկու տարի է անգործության ենք մատնված՝ հովանավոր չունենալու պատճառով:«Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամ»-ը երեք տարի վեց ամիս հովանավորեց, սակայն եվրոպական օրենքներով այլեւս չէր կարող հովանավորել, թեև շատ էին ուզում: ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի հետ երկամսյա ծրագիը «Կանաչ Սյունիք» մեծ հավանություն արժանացավ Երևանում կայացած բնապահպանական գիտաժողովի կողմից, որին մասնակցում էինք նաև մենք՝ ԵԱՀԿ-ի հրավերով: Բազում անգամ դիմել ենք Կապանի գործարարներին, նախկին քաղաքապետերին, նախկին մարզպետներին, որպեսզի Սյունիքի մարզում ունենանք մշտական գործող տիկնիկային թատրոն, սակայն մերժել են՝ ասելով՝ փող չկա:
Կարճ ժամանակամիջոցում այսպիսի ձեռքբերումներ ունեցող թատրոնն այսօր տարածք, միջոցներ, հովանավորներ չունենալու պատճառով  կարող է փակվել:
Մենք սեփական տարածք չունենք, վարձակալել ենք երեք սենյականոց բնակարան առաջին հարկում, որտեղ և անում ենք փորձերը: Երկու տարի է՝ տարածքը վարձակալում ենք բարերարների տված գումարներով, սակայն երկու ամիս հետո ժամկետը լրանում է, և մենք ստիպված կհայտնվենք փողոցում կամ պետք է այլ բարերարներ փնտրենք: Թատրոնը չի փակվի, սակայն չի էլ կարող լիարժեք աշխատել:
-Պարոն Մարգարյան, ո՞րն է հարցի լուծման Ձեր տեսլականը, ի՞նչ քայլեր են անրհաժեշտ, որպեսզի Կապանը չզրկվի թատերարվեստի այդ տեսակից:
-Ուղղակի ամոթ է ամեն անգամ փող մուրալ բարերարներից, նախ պետք է լուծվի տարածքի հարցը, լավ կլիներ ունենայինք հաշմանդամների կենտրոն, որտեղ եւ մենք կանեինք մեր փորձերը, եւ այլ հաշմանդամներ կհաճախեին, կինտեգրվեին հասարակական կյանքին: «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնը ամեն ինչով ապահովված, տեխնիկապես հագեցած թատրոն է: Միայն անհրաժեշտ է լուծել աշխատողների աշխատավարձի և տրանսպորտի հարցերը:
Համոզված ենք, որ «Տիկնիկ» տիկնիկային թատրոնը կշարունակի իր գործունեությունը:
-Վերջում ի՞նչ կավելացնեք, գուցե կո՞չ, պատգա՞մ բարերաներին և պատկան մարմիններին:
-Բոլորը պետք է հասկանան մի բան, որ այս ամենը մենք անում ենք մարզի ամբողջ երեխաների համար: Սյունիքի մարզը երբեք չի ունեցել մշտական գործող տիկնիկային թատրոն, իսկ օգնելով մեզ՝ կօգնեն թատրոնում աշխատող հաշմանդամներին, ինչպես նաև մարզի երեխաներին՝ ունենալու իրենց թատրոնը: