Հալեպում սիրիական զորքերի և քրդերի միջև բախումների հետևանքով զոհվել է առնվազն յոթ մարդ
AFP-ն հաղորդում է, որ երեքշաբթի օրը Սիրիայի հյուսիսային Հալեպ քաղաքում կառավարական զորքերի և քրդերի գլխավորած ուժերի միջև տեղի ունեցած բախումների հետևանքով զոհվել է առնվազն յոթ մարդ, հիմնականում քաղաքացիական անձինք։
Երկու կողմերն էլ միմյանց են մեղադրում մարտական ​​գործողությունները սկսելու համար։ Մարտյան համաձայնագրի իրականացումը, որը նախատեսում էր կիսաինքնավար քրդական վարչակազմը և զինված ուժերը նոր սիրիական կառավարությանը միավորել, կանգ է առել, և լարվածությունը երբեմն վերածվում է բախումների, մասնավորապես Հալեպում, որն ունի երկու քրդական մեծամասնությամբ շրջաններ։
Թուրքիան, որը նոր սիրիական կառավարության մտերիմ դաշնակիցն է և իր սահմանին գտնվող քրդական աշխարհազորայիններին համարում է անվտանգության սպառնալիք, երեքշաբթի օրը պահանջել է, որ բոլոր քրդական զինված խմբավորումները, «ներառյալ Սիրիայում գտնվողները», վայր դնեն զենքերը։
Բախումների ֆոնին Սիրիայի իշխանությունները դադարեցրել են Հալեպի օդանավակայանից և դեպի այնտեղ թռիչքները։ Քաղաքացիական ավիացիայի պաշտոնյաները հայտարարել են «24 ժամով Հալեպի օդանավակայանից և դեպի այնտեղ թռիչքների դադարեցման և դրանց Դամասկոսի օդանավակայան վերաուղղորդման մասին», հաղորդում է պետական ​​«Սանա» լրատվական գործակալությունը։
Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, սա Բաշար ալ-Ասադի տապալումից ի վեր կառավարության և քրդական ուժերի միջև ամենամահաբեր բախումներից մեկն է ավելի քան մեկ տարի առաջ, ինչը մեծացնում է ինտեգրման համաձայնագրի իրականացման առաջընթացի վերաբերյալ մտահոգությունները։