Հանդիպեցին հայրենակիցներին
Քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ընդհանուր քիմիայի եւ քիմիական տեխնոլոգիաների ամբիոնների վարիչ Գագիկ Թորոսյանը  եւ 1990-1995 թթ.  ՀՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, «Գերագույն խորհուրդ» պատգամավորական ակումբի նախագահ Ռուբեն Թորոսյանը արմատներով Կապանի տարածաշրջանի Ագարակ գյուղից են: Սեպտեմբերի 7-ին եղբայրները եղան իրենց նախնիների ծննդավայրում, այցելեցին նրանց գերեզմաններին: Հաջորդ կանգառը Սյունիքի մարզային գրադարանն էր, որի սպասարկման բաժնում հանդիպեցին նրա աշխատակիցների եւ ընթերցողների հետ: Մինչ այդ իրենց անձնական գրադարանից գրքեր՝ գեղարվեստական, գիտական, մանավանդ բնապահպանական թեքումով, հանձնեցին գրադարանին: Գ. Թորոսյանը հեղինակ է 300-ից ավելի հոդվածների, որ ժամանակին տպագրվել են «Առավոտ», «Իրավունք», «Голос Армении»  եւ այլ թերթերում, ամբողջացել «Հետադարձ հայացք» եւ «Հետադարձ հայացք-2 կամ 20 տարի անց» գրքերում: Դրանք եւս հանձնվեցին գրադարանին:
Գագիկ Թորոսյանը,  ով գիտաժողովների է մասնակցել աշխարհի մոտ 60 երկրում, սպասարկման բաժնի Ամերիկյան անկյունում հետաքրքրական դրվագներ ներկայացրեց իր աշխատանքային գործունեությունից, հիմնականում արտասահմանյան գործուղումների հետ կապված, նաեւ զանազան երկրների եւ ազգերի սովորույթներին առնչվող: Անմիջական զրույցի մի մասն առնչվում էր սփյուռքահայության հետ նրա  հանդիպումներին:
Բանախոսը վերջում պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող հարցերին: